İBB’nin gözde derneği DİAYDER’in savunmasını Apo’nun avukatı yapacak

Terör örgütü elebaşı Öcalan'ın talimatıyla kurulan ve Ekrem İmamoğlu ile ilişkileri deşifre olan DİAYDER'in savunmasını Öcalan'ın avukatı yapacak.

featured

PKK terör örgütünce kurulan Din Alimleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (DİAYDER) üyesi 23 kişi hakkında açılan davada savunmayı PKK elebaşı Öcalan’ın avukatı Fırat Epözdemir yapacak.

STRATEJİK OY ÇAĞRISI

Selahattin Demirtaş’ın da avukatlığını yapan Epözdemir, İBB seçimleri öncesinde HDP seçmenine İmamoğlu lehine stratejik oy kullanacağını açıklamıştı. DİAYDER‘in savunmasını yapacak olan Epözdemir’in terörist başı için yapılan organizasyonlarda yer aldığı ve PKK propagandası yaptığı anlaşıldı.

İBB’YE KOMPO AÇIKLAMASI

DİAYDER’in hedef alınmasına ve üyelerinin tutuklanmasına tepki gösteren Avukat Epözdemir, yaşananların dava değil bir komplo olduğunu belirterek, DİAYDER üzerinden İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin hedef alındığını ve İmamoğlu’na komplo kurulduğunu ifade etmişti.

İDDİANAMEDEN

Şirinevler’de faaliyet gösteren Din Alimleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (DİAYDER) isimli derneğin, terör örgütü KCK sistematiği doğrultusunda kurularak faaliyet yürüttüğü anlatılan 10’u tutuklu 23 sanığın yer aldığı iddianamede, derneğin kullandığı internet sitesindeki örgütsel öğeler, internet sitesinde Kürt sorununa ilişkin düzenlenen anket çalışmasının örgütsel temeli, üyelerinin 2013’ten bugüne yaptıkları basın açıklamaları, katıldıkları eylemler ve örgütsel beyanlarının terör örgütü PKK perspektifine uyduğu ifade ediliyor.

“Türk askerini şehit etmek sevaptır” fetvası veren DİAYDER’li sözde hafız Ahmet Turhallı, İmamoğlu için oy istemiş

Terör örgütü KCK sözleşmesinde “Azınlıklar ve İnanç Grupları Komitesi” adı altında örgütlenen ve terör örgütü PKK elebaşı Abdullah Öcalan’ın telkin ve yönlendirmeleriyle alternatif “Kürt Diyanet İşleri” olarak kurularak İstanbul Şirinevler’de faaliyet gösteren DİAYDER‘in faaliyetlerinin takibi amacıyla soruşturmaya başlandığı anlatılan iddianamede, örgüte müzahir sitelerde Müslüman Kürtlerin Diyanet’e bağlı camilerde namaz kılmamaları ve alternatif cuma namazları gibi sivil itaatsizlik eylem çağrıları yapıldığı kaydediliyor.

İBB’DE İŞE ALIMLARDA REFERANS

Derneğin örgütün kırsal alanında faaliyet yürüten ya da faaliyet esnasında etkisiz hale getirilen kişilerin ailelerinin örgüte bağlılığının artması ve kopmaması adına kamu kurum ve kuruluşlarından elde edilen yardım kartlarının sistemli bir şekilde şahıslara ulaştırıldığı kaydedilen iddianamede, ifadesine yer verilen şüphelilerden sanıklardan Mehmet İnan’ın, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde (İBB) ‘de gassal olarak alınmasında DİAYDER yöneticilerinin referans olduğunu ve kendisiyle birlikte bazı kişilerin de dernek öncülüğünde işe alındığını söylediği aktarılıyor.

İddianamede, Mehmet İnan’ın, bu kişilerle belediyeye ilk girdiklerinde maaşlarından bir kısmını DİAYDER’e vereceklerini söylediklerini, ancak sonrasında bu kişilerin derneğe para verip vermediklerini bilmediğini anlattığına yer veriliyor.

İBB İstanbul Personel Yönetim AŞ (İSPER) bünyesinde 24 Kasım 2019 itibarıyla gassal olarak çalışan Mehmet İnan’ın, aldığı 4 bin lira maaşın bin lirasını DİAYDER’e verdiği kaydedilen iddianamede, benzer şekilde DİAYDER tarafından belediyelerde işe sokulan üyelerin maaşlarının bir kısmını derneğe aktardıkları belirtiliyor.

İddianamede, bu kapsamda, PKK’ya aktarılmak ve KCK yapılanması çerçevesinde gerçekleştirilen örgütsel faaliyetlerde kullanılmak üzere “Mali Kampanya” adı altında, belediyelerde çalışan personelin maaşlarının bir kısmının aktarıldığı anlatılıyor.

Görüşme içeriklerinde, ramazan ayı nedeniyle İBB tarafından DİAYDER’e verilen alışveriş kartlarının sanık Ekrem Baran tarafından dağıtılması maksadıyla Avrupa ve Anadolu yakalarında ikamet eden dernek üyesi melelere verilmesi hususunun yer aldığı ifade edilen iddianamede, söz konusu kartların dağıtılacağı şahıslar arasında “Değer Aileleri”nin de bulunduğu aktarılıyor.

İBB’DEN MARKET KARTI YARDIMI

Hakkında teknik takip kararı alınan sanıklardan Hasan Karahan’ın bu derneğin örgütsel yapısıyla ilgili yaptığı görüşmelerde, DİAYDER Başkanı Ekrem Baran ve dernek üyesi sanıklar Enver Karabey, Mehmet Emin Aslan, Ali Fuat Hatip ve Mehmet İnan’ın PKK yayın organı Sterk TV’de ramazan ayı boyunca iftar öncesi dini vaazlar verdiklerinin anlaşıldığı kaydediliyor.

Karahan’ın bir görüşmesine yer verilen iddianamede, DİAYDER’in referansıyla İBB’de işe alınan örgüt üyesi ve sempatizan şahısların, aldıkları maaşın bir kısmını derneğe verdiklerinin tanık ve teknik takipte elde edilen görüşmelerden tespit edildiği belirtiliyor.

Emniyet DİAYDER’in şemasını çıkardı! İBB PKK’lılara market kartı bile dağıtmış…

İddianamede, teknik takip sonucu, İBB tarafından derneğe verilen market yardım kartlarının örgüt sempatizanlarınca ailelere dağıtıldığının tespit edildiği belirtilerek, “Dernek tarafından, örgütün kırsal alanında faaliyet yürüten ya da faaliyet esnasında etkisiz hale getirilen kişilerin ailelerinin örgüte bağlılığının artması ve kopmaması adına, kamu kurum ve kuruluşlarından elde edilen yardım kartlarının sistemli bir şekilde şahıslara ulaştırıldığı” ifadeleri yer alıyor.

İddianamede, 10’u tutuklu 23 sanığın “silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte yardım etme” ve “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 3,5 yıl ile 15’er yıl arasında değişen oranlarda hapis cezasıyla cezalandırılması isteniyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir