HSBC dolandırıcıların milyonlarca dolarını dünyanın çeşitli bölgelerine transfer etti

featured
service

FinCEN belgeleri adlı kamuoyuna sızdırılan gizli belgeler, dünyanın en büyük bankalarından HSBC’nin, sahtecilikleri ortaya çıktıktan sonra bile, dolandırıcıların milyonlarca doları, dünyanın çeşitli bölgelerine transfer etmesine izin verdiğini gösteriyor.

HSBC, 2013 ve 2014 yıllarında paraları ABD’deki şubesinden, Hong Kong’taki hesaplara aktardı. Belgelerin ifşa edilmesinin ardından HSBC’nin hisse senetleri değer kaybetti. Bankanın 80 milyon dolarlık sahtekarlıktaki rolü, FinCEN belgelerinde ayrıntılandırılıyor. 2 bin 500’ün üzerinde dokümanı kapsayan FinCEN belgelerinin önemli bölümünü bankaların 2000-2017 yılları arasında ABD’li yetkililere gönderdiği belgeler oluşturuyor. Bankalar bu belgelerde müşterilerinin hesaplarındaki para hareketleriyle ilgili kaygılarını yetkililere iletiyorlar.

HSBC: YASAL GÖREVLERİMİZİ YERİNE GETİRDİK

HSBC ise bu tür para hareketlerini bildirme anlamındaki yasal görevlerini daima yerine getirdiğini savunuyor. Belgeler, “saadet zinciri” diye bilinen yatırım dolandırıcılığının, bankanın ABD’de kara para aklamaktan 1,9 milyar dolar para cezasına çarptırılmasından kısa süre sonra başladığını gösteriyor. HSBC, para cezasının ardından, bu tür faaliyetlere karşı önlem almayı vadetmişti.

Saadet zincirine para kaptıran yatırımcıların avukatları, HSBC’nin dolandırıcıların hesabını daha önce kapatması gerektiğini söylüyor. Yasalara göre bankaların hesap hareketleriyle ilgili kaygılarını yetkili makamlara ilettikten sonra, yetkililerin harekete geçmesini beklerken kara para almayı durdurmaları gerekiyor. Bankaların elinde, suç faaliyetine ilişkin kanıt varsa, para havalelerini durdurmaları da şart.

ABD merkezli haber sitesi Buzzfeed’e sızdırılan belgeler, dünyanın dört bir yanından araştırmacı gazetecileri bünyesinde barındıran bir konsorsiyumla da paylaşıldı. Toplamda Türkiye dahil 88 ülkeden 108 basın kuruluşuna ulaşan belgeler üzerinde BBC’de ise Panorama programı çalıştı.

DOLANDIRICILIK NEDENİYLE CİNAYET İŞLENDİ

HSBC’nin hakkında uyarıda bulunduğu yatırım dolandırıcılığının adı WCM777’ydi. Dolandırıcılık, yatırımcı Reynaldo Pacheco’nun, Nisan 2014’te Napa, California’da cinayete kurban gitmesine neden oldu. Polis, Pacheco’nun başına taşlarla vurularak öldürüldüğünü açıkladı. Pacheco, saadet zincirine üye olmuştu ve başka yatırımcıları da kaydettirmesi bekleniyordu. Vaat, herkesin zengin olacağıydı. Pacheco’nun üye yaptığı bir kadın, 3 bin dolar kaybetti. Bunun ardından kiralık katiller, Pacheco’yu kaçırdı. Soruşturmayı yürüten polis yetkilisi “İnsanların yaşamlarını iyileştirmeye çalışıyordu ve kendisi de dolandırıldı. Bunun bedelini de maalesef yaşamıyla ödedi” dedi.

SAADET ZİNCİRİ NE VAAT EDİYORDU?

Saadet zincirini Çin vatandaşı Ming Xu başlattı. Xu’nun nasıl ABD’de yaşamaya başladığı pek bilinmiyor, ancak kendisi California’da işletme yüksek lisansı yaptığını iddia ediyordu. Los Angeles bölgesine yerleşen Xu ya da diğer adıyla “Dr. Phil” evanjelik kiliselerde papazlık yaptı. Xu, küresel bir yatırım şirketini World Capital Market’i yönettiğini söylüyor ve 100 gün içinde yüzde 100 kar vaat ediyordu. Gerçekteyse, WCM777 saadet zincirini yönetiyordu. Xu seminer turneleri, Facebook ve YouTube yayınlarıyla 80 milyon dolar topladı.

HSBC dolandırıcıların milyonlarca dolarını dünyanın çeşitli bölgelerine transfer etti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir