Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, döviz kuru mesajında şirketleri uyardı: “Büyük yüklerin altına girmeyin”

featured

Hazine ve Maliye Bakanı Elvan, ‘Bursa İş Dünyası ile Buluşma’ programında yaptığı konuşmada, “Kısa vadeli kazanımlar uğruna asla enflasyon hedefimizden kopmayacağız” dedi.

Elvan, “Bizim için önemli olan büyümenin sürdürülebilirliği ve kapsayıcılığıdır” diye konuştu.

Şirketlere uyarı

Elvan, katma değer üreten firmaların ayakta kalmasını önemsediklerini vurgulayarak, şirketlere “Ödeyebileceğiniz kadar borç alın, büyük yüklerin altına girmeyin” çağrısında bulundu. Elvan, ayrıca şirketlerin halka arzı değerlendirmesi gerektiğini belirtti.

Bakan Elvan’ın açıklamalarından satır başları:

Pandemide 9.5 milyon vatandaşa 55 milyar TL destek verdik. Toplam destekler 141 milyar TL’yi aştı, yıl sonuna kadar 191 milyar ile milli gelirin yüzde 3.14’üne ulaşacak.

Enflasyonla mücadele tüm politikalarımızın önünde, kısa vadeli kazanımlar uğruna asla enflasyon hedefimizden kopmayacağız.

“TL varlıklara giriş artacak”

Kararlı duruşumuz ve uygulanan politikalar, enflasyonda yukarı yönlü beklentilerin de kırılmasında rol oynayacak. Enflasyonla mücadele, tüm politikalarımızın merkezinde yer alıyor.

Bizim için önemli olan büyümenin sürdürülebilirliği ve kapsayıcılığıdır.

Kur istikrarının sağlanması ve enflasyonda düşüşle sermaye girişi hızlanacak, TL varlıklara giriş artacak. Bu da sürdürülebilir büyümeye katkı sağlayacak.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir