Gözler Kabine’de! KYK borçlarına düzenleme yolda

KYK borçlusu gençlerin gözü pazartesi günü yapılacak Kabine toplantısına çevrildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Gençlerimizi faize kurban etmeyiz" açıklamasıyla düzenlemeye ilişkin mesajını vermişti. Bakan Kasapoğlu da düzenlemenin tamamlandığını açıklamıştı. Yeni bir faiz hesaplaması veya yeni bir ödeme takvimi gibi seçeneklerin masada olduğu konuşuluyor…

featured

Öğrenim kredisi borcu olan binlerce kişi pazartesi günü kabine toplantısından sonra yapılacak açıklamayı bekliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Faizin düşmanı biziz. İlk kabine toplantımızda KYK borçlarıyla ilgili açıklamamızı yapacağız. Biz gençlerimizi faize kurban etmeyiz. Hatta enflasyona kurban etmeyiz. Biz çalışmamızı yapıyoruz, kabine toplantımızdan sonra açıklamamızı yapacağız” dedi.

“KABİNE SONRASI KAMUOYUYLA PAYLAŞILACAK”

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu da pazartesi gününü işaret etti, Kılıçdaroğlu’nun “faiz” ifadesine tepki gösterdi.

Kasapoğlu, “Biliyorsunuz, 351 sayılı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Kanunu var. Yurt içi üretici fiyat endeksi, bu işin kanununda yer alan bir konu. Özellikle bir faiz uygulaması değil, ana muhalefet partisi liderinin ifadesiyle, bir faiz uygulaması değil. Önce bunun altını çizmek lazım. Bununla ilgili çalışmalarımız hazır. İlk kabine toplantısı sonrası Sayın Cumhurbaşkanı’mız etraflıca bu konuyu gençlerimizle ve kamuoyuyla paylaşacak” diye konuştu.

KYK düzenlemesi tamamlandı! Cumhurbaşkanı Erdoğan o tarihte açıklayacak

5 MİLYONU AŞKIN GENÇ KYK BORÇLUSU

5 milyondan fazla gencin KYK borçlusu olduğu, bir kısmının da belirlenen sürece geri ödeme yapmadığı için icralık duruma geldiği belirtiliyor. Toplam borç ise 5,5 milyar lira olarak hesaplanıyor.

Faizin silinmesi, belirlenecek bir oranla yeniden yapılandırılması veya yeni bir takvimlendirme yapılması seçenekler arasında.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir