Google’ın Doodle’ı Anne Frank kaç yaşında, neden ve nasıl öldü? Anne Frank’in hatıra defteri…

Dünyaca ünlü arama motoru Google, günlük yazarı olarak bilinen Anne Frank'i Doodle yaptı. Google’a girenlerin Anne Frank'e adanmış bir görsel görmesi sonrası merak uyandırdı. Peki Anne Frank kimdir, kaç yaşında, nasıl öldü? Anne Frank’in önemi nedir? İşte biyografisi…

featured

Önemli günlere özel olarak doodle hazırlayan arama motoru devi Google, 25 Haziran’a Anne Frank‘e özel doodle yayınladı. Doodle, ABD, Almanya, İngiltere, İspanya, Avustralya ve Hollanda dahil olmak üzere 25 ülkede arama motorunda kullanıcılara sunuldu.

Hazırlanan Doodle görselinde arkasında günlüğünün sayfaları olan bir masada oturan Anne Frank tasvir edildi. Bu gelişme sonrası 2. Dünya Savaşı’nda yaşanan Yahudi soykırımının (Holokost) sembol isimlerinden biri olan Anne Frank ile ilgili detaylar ve Google’ın doodle yaptığı Anne Frank kimdir? Anne Frank kaç yaşında, nasıl öldü? sorularının yanıtları da merak konusu oldu. Çocuk yaşta hayatını kaybeden Anne Frank günlük yazarı olarak biliniyor. Toplama kampında hayatını kaybeden Anne Frank ile ilgili detaylar haberimizde.

GOOGLE’IN DODDLE YAPTIĞI ANNE FRANK KİMDİR?

Annelies Marie “Anne” Frank 12 Haziran 1929 tarihinde Frankfurt, Almanya’da dünyaya geldi. II. Dünya Savaşı’nda 1942’den 1944’te kadar işgal altındaki Hollanda’daki hayatını yazdığı günlüğü daha sonra Anne Frank’in Hatıra Defteri adıyla basılmıştır. Frank bu sebeple Holokost’un en bilinen mağdurlarından biri olarak bilinir.

Naziler’in Almanya’yı kontrol altına almasıyla dört buçuk yaşındayken ailesiyle birlikte, hayatının çoğunu geçireceği Amsterdam’da yaşadı. Alman vatandaşı olarak doğdu, 1941’de vatandaşlığını kaybetti. Mayıs 1940’ta Almanların Hollanda işgaliyle Amsterdam’da kaldı.

Temmuz 1942’de ailesiyle birlikte evdeki kütüphanenin arkasında gizli bir odaya saklandı. Bu zamandan Ağustos 1944’te ailenin Gestapo tarafından tutuklanmasına kadar geçen sürede, doğum günü hediyesi olan günlüğüne düzenli olarak yaşadıklarını yazdı.

Aile tutuklanınca Nazi toplama kamplarına gönderildi. Ekim veya Kasım 1944’te ablası Margot ile Auschwitz’ten Bergen-Belsen toplama kampına gönderildiler. Birkaç ay sonra burada muhtemelen tifüsten yaşamlarını yitirdiler.

Kızıl Haç ölümlerini Mart olarak tespit etmiş ve resmi ölüm tarihi 31 Mart olarak belirlemişti ancak 2015’te Anne Frank’in Evi’nde yapılan araştırmalar Şubat’ta ölmüş olmalarının daha muhtemel olduğunu duyurmuştur.

Babası Otto Frank ailenin savaştan kurtulan tek üyesi olarak Amsterdam’a döndüğünde kızının günlüğünün sekreteri Miep Gies tarafından muhafaza edildiği öğrenir ve 1947’de günlüğü yayımlatır. Günlük 1952’de The Diary of a Young Girl (Bir Genç Kızın Günlüğü) adıyla İngilizceye çevrildi, günümüzde 70’in üzerinde farklı dilde yayımlanmıştır.

Google ayrıca, dünya çapında Anne Frank için arama trendlerini sergileyen Google Trendler istatistiklerini yayınlayarak Frank’i onurlandırdı.

Google, Netflix’te ‘En İyi Arkadaşım Anne Frank’i filmini yayınladığı Şubat 2022’de arama motorunda Anne Frank’e olan ilginin zirveye ulaştığını açıkladı. Google, 2004’ten bu yana Anne Frank için en çok arama yapılan ülkenin Frank’in hayatının büyük bir bölümünü yaşadığı Hollanda olduğunu da ortaya koydu.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir