Google’ın doodle yaptığı Jale İnan kimdir? Jale İnan neden öldü? Jale İnan ne iş yapıyor?

Dünyaca ünlü arama motoru Google, Jale İnan'a özel doodle hazırladı. Arkeoloji alanında yaptığı çalışmalarla tanınan isim için, "Google'a doodle olan Jale İnan kimdir? Jale İnan neden öldü? Jale İnan ne iş yapıyor?" soruları gündem oldu.

featured

Arkeolog denilince ilk akla gelen isimlerin başında gelen Jale İnan, uzun yıllar devam eden programlı kazılarla Perge ve Side antik kentlerinin gün ışığına çıkarılmasına emek vermiştir. Yaptığı çalışmalar, arkeoloji dünyasına kazandırdığı eserlerle adını tarihe yazdıran Jale İnan Türkiye’nin ilk arkeologlarından Aziz Ogan’ın kızıdır. Peki Google’a doodle olan Jale İnan kimdir? Jale İnan neden vefat etti, mesleği ne? İşte merak edilen soruların yanıtı.

JALE İNAN KİMDİR?

İnan, 1 Şubat 1914 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Babası, müzeci ve arkeolog Aziz Ogan, annesi Mesture Hanım olan İnan, lise öğrenimini Erenköy Kız Lisesi’nde tamamladı. Babasının mesleki gezilerine katılarak arkeoloji ile küçük yaşlarda tanışmış oldu.

Aleksander von Humboldt Vakfı’nın bursu ile arkeoloji eğitimi için 1934 yılında Almanya’ya gitti. 1935-1943 yılları arasında klasik arkeoloji bilim dalında lisans ve doktora eğitimini Berlin ve Münih üniversitelerinde tamamladı. 1943 yılında Prof. Dr. Rodenwalt’ın yanında doktorasını tamamlayarak Türkiye’ye döndü. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Eski Çağ Kürsüsü’nde Prof. Dr. Clemens Emn Bosch’un asistanı olarak atanan Jale İnan, lise yıllarında tanıştığı Mustafa İnan’la 1944 yılında evlendi. Ertesi yıl tek çocukları Hüseyin dünyaya geldi.

1946 yılında İstanbul Üniversitesi Klasik Arkeoloji Kürsüsü’nün kurulması çalışmalarına katıldı ve bu kürsünün ilk asistanı olup Prof. Dr. Arif Müfid Mansel’in asistanlığını yapmaya başlayan Jale İnan, Arif Müfid Mansel’le birlikte Türk Tarih Kurumu adına Antalya’da Side antik kenti kazısına, ertesi yıl Perge antik kenti kazısını başlattı. 1953 yılında doçent, 1963 yılında profesör oldu. Mansel’in ardından 1974-1980 yılları arasında Side, 1975-1987 yılları arasında Perge kazılarına başkanlık etti. Kazılar sırasında Side Roma Hamamı’nın Side Müzesi’ne dönüşmesi için çaba sarf etti. 1975 yılında Klasik Arkeoloji Kürsüsü’nün Başkanı oldu ve bu görevini 1983 yılına kadar sürdürdü.

İnan, Side ve Perge’deki kazıların dışında 1970-1972 yılları arasında Kremna (Bucak, Burdur) ve 1972-1979 yılları arasında Pampfilya Seleukeiası (Manavgat) antik kentlerinde kurtarma kazıları gerçekleştirdi.

Kaleme aldığı kitaplar Anadolu’nun Roma ve Erken Bizans dönemi portreciliği konusundaki çok önemli başvuru eserleri arasında yerini aldı.1991 yılında Side’deki Apollon Tapınağı kazısı ve onarımı için emek verdi. 1992-1993’te Perge tiyatro kazılarını gerçekleştirdi. 1995 yılında Türkiye Bilimler Akademisi’nin şeref üyesi oldu.

Son dönemlerinde ise Parkinson hastalığıyle mücadele etti. 2001 yılında hayatını kaybetti. Cenazesi Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedildi.

Jale İnan, 1980 yılında Perge’de ekibiyle birlikte belden yukarısı olmayan bir Herakles heykeli buldu. “Yorgun Herkül” olarak bilinen heykelin belden aşağısı Antalya Müzesi’nde sergilenirken, üst kısmı ise ABD’den getirildi.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir