Gönül Yarası filminin konusu nedir? Oyuncuları kimlerdir?

featured

7 Ocak 2005’te vizyona girmiştir. Film Akademi Ödülleri’nde de ‘En İyi Yabancı Film’ dalında Türkiye’yi temsil etmiştir. Film ayrıca, Dünya’nın (Meltem Cumbul), bir Türkü Bar’da söylediği Etek Sarı türküsü, aynı barda Neşet Ertaş’ın seslendirdiği “Karlı Dağlar”, Aynur Doğan’ın seslendirdiği “Dar Hejiroke” şarkılarına da yer verilmiştir. Yapımcı firmalardan biri olan Filmacass, resmi Youtube hesabına filmin tamamını yüklemiştir. Film, bazı sahnelerde gözüken mikrofonlar sebebiyle izleyiciden ve film eleştirmenlerinden bu konuda olumsuz yorum almıştır. Filmi 898 bin kişi sinemada izlemiştir.

Bütün hayatını Anadolu’nun ücra köşelerinde öğrencilerine adamış, bunun uğruna karısı ve çocuklarından bile vazgeçmiş bir öğretmen Nazım (Şener Şen). Psikopat kocasından kaçıp, kızıyla birlikte İstanbul’a yerleşen ve bir pavyonda çalışan türkücü Dünya (Meltem Cumbul). Eski karısı Dünya’ya takıntılı bir aşkla bağlı, gözü kara, sevdası için dünyayı yakacak kadar çılgın bir adam: Halil (Timuçin Esen). Nazım Bey, Anadolu’da öğretmenlik yapmaktadır. Emekli olduktan sonra İstanbul’a yerleşir ve emekli maaşının bağlanmasını beklerken arkadaşı Takoz’un (Sümer Tilmaç) taksisinde çalışmaya başlar. Dünya ise pavyonda çalışan ve eski kocası Halil ile başı belada olan zor durumda bir kadındır. Bir gün, Nazım’ın taksisine bindiğinde her ikisinin de hayatı değişir. Nazım, Dünya’yı her gün işe götürüp getirmeye başlar. Bir gün Dünya’nın eski kocası pavyonu basınca, Nazım, Dünya ve küçük kızına sahip çıkar.

https://www.youtube.com/watch?v=e5SOl1_I-g0

Ödülleri:

2005: Uluslararası Queens Film Festivali En İyi Film ödülü
2005: 42. Altın Portakal Film Festivali ‘En İyi Müzik ödülü’: Tamer Çıray
2005: 42. Altın Portakal Film Festivali ‘En İyi Erkek Oyuncu ödülü’: Şener Şen
2005: 42. Altın Portakal Film Festivali ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülü’: Timuçin Esen
2006: Idaho Film Festivali “En İyi Senaryo” ödülü
2006: 38. Sinema Yazarları Derneği Ödülleri En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülü: Timuçin Esen
2006: Palm Springs Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülü: Meltem Cumbul

Ayrıca film, 78. Akademi Ödülleri’nde Türkiye’nin yabancı dilde en iyi film dalında Oscar aday adayı olarak seçilmiştir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir