Giresun’da yağış devam edecek mi ?

featured

Giresun’daki sel felaketinde son dakika bilgiler gelmeye devam ediyor. Doğankent ilçesinde cumartesi günü etkili olan sağanak yağış nedeniyle cadde ve yollar göle döndü. Kuvvetli yağış Ordu sınırındaki Abdal Deresi ve Dereli ilçesinde derenin taşmasına neden oldu. Giresun Valisi Enver Ünlü, “Bir vatandaşımız kayıp. Taşkın sebebiyle Espiye’de bir vefatımız var. Bir de üzerine duvar devrilen yaşlı teyzemiz yaralı.” dedi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Giresun’da meydana gelen sel felaketi nedeniyle geçmiş olsun mesajı paylaştı. Diğer yandan, Giresun için Meteoroloji’den yeni bir uyarı daha yapıldı. Peki, Giresun’da sağanak yağış devam edecek mi?

Giresun son zamanların en büyük sel felaketiyle karşı karşıya. Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli’nin aktardığı bilgiye göre Giresun’a ağustos ayının ortalaması yağış bir günde düştü. Birçok ilçe büyük bir hasara uğradı. NTV Meteoroloji Editörü Dilek Çalışkan Giresun’da bugün yağış beklendiğini Doğu Karadeniz’in risk altında olduğunu belirtti. Sel ve heyelan riskine karşı Trabzon, Rize ve Artvinlileri uyardı. Şiddetli yağışların eylülde de sürebileceğini belirterek Karadeniz’de yağış ve heyelan riskinin devam ettiğini söyledi.

SAĞANAK YAĞIŞ DEVAM EDECEK Mİ?

Giresun Valiliği, vatandaşların aşırı yağışa karşı dikkatli ve tedbirli olmaları uyarısında bulundu.

Valiliğin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, Giresun merkez ve ilçelerinde aşırı yağışların devam etmesinin beklendiği bildirildi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM), sel felaketinin yaşandığı Giresun için uyarıda bulundu. Yapılan açıklamada, “Yağışların; Ordu, Giresun, Rize, Artvin ile Trabzon’un batı ve doğu ilçelerinde kuvvetli(21-50 kg/m2), Rize’nin doğu kesimleri ile Artvin’in kıyı ilçelerinde çok kuvvetli (51-75 kg/m2), yer yer şiddetli (76-100 kg/m2) ve aşırı (100 kg/m2 ve üzeri) olması bekleniyor. Rüzgarın kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli (40-60 km/sa) olarak esmesi bekleniyor.” denildi.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir