Gazeteci Nevzat Çiçek’in “Türkiye’de Göç Bakanlığı kurulmalı” önerisine Gökçe Ok’tan tokat gibi yanıt

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de önce Suriyeli bugünlerde ise Afgan göçmenler konusu tartışılmaya devam ediliyor.

Göç yetkililerin yıllar öncesinden öngördüğü Afgan göçmenler meselesinin gündeme getirildiği bu günlerde, Suudi Arabistan kraliyet ailesinin medya kuruluşu olan Media Arabia tarafından telif hakları alınarak yayına sunulan Independent Türkçe’nin, Genel Yayın Yönetmeni Nevzat Çiçek, “Türkiye’de acilen Göç Bakanlığı kurulmalı… Kayıt altına alınmadan kimse Türkiye’ye girmemeli…” diyerek bu konuyu tekrar kaşıdı.

Nc

Gökçe Ok’tan Nevzat Çiçek’e yanıt

Çiçek’e bu konudaki en yetkili isimlerden bir tanesi olan İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdür Yardımcısı Dr. Gökçe Ok’tan cevap geldi.

Ok, göç yönetiminden kurum entegrasyonunu ve birliğini savunduğun tweetinde şu ifadeleri kullandı:

“Göç Politikaları’nın sağlıklı bir şekilde yönetmek için önleyici, müdahale edici ve kontrol edici mekanizma kolluk gücüdür. Göç İdaresi Genel Müdürülüğü’nü bir bakanlığa dönüştürseniz bile Jandarma, Emniyet ve Sahil Güvenlik Komutanlığı olmazsa olmazdır. Zaten bu kurumlar tek çatı İçişleri Bakanlığı’nın altında!

‘Ortak göç dili’ vurgusu

Göç Bakanlığımız olsa bile sınır yönetimi için yine Türk Silahlı Kuvvetleri  ve insanî yardımlar için Kızılay’a ihtiyacımız var. Kriz yöneten AFAD da Göç İdaresi ile aynı çatı altında. Kamu kurumların her birinin kapasite oluşturması kaçınılmaz…

Asırlık kurumlarla göç politikalarını akılla, bilimle, mantıkla kurgulayan, yöneten ve yürüten bir devlet aklımız ve ahlakımız var! Gelin Göç İdaresi’nin fizikî ve beşeri kapasitesini arttıralım, sosyal uyum, iş gücü ve istihdam politikalarımızı revize edip, çeşitlendirelim…

Kamu diplomasisi noktasında elimizi güçlendirecek ortak bir ‘göç dili’ kullanalım. Maddi ve manevî külfeti arttıracak maceralara şu an lüksümüz ve vaktimiz yok. Hele hele, vicdanın son kalesi Türkiye’de sosyal medya üzerinden faşizme asla ihtiyacımız yok!

Go

Gazeteci Nevzat Çiçek’in “Türkiye’de Göç Bakanlığı kurulmalı” önerisine Gökçe Ok’tan tokat gibi yanıt

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.