Gazeteci Barış Terkoğlu ‘FETÖ’nün Siyasi Ayağı’ kitabındaki detayları yazdı

featured

Terkoğlu, “CHP’nin kitabına “halkı kin ve düşmanlığa tahrik”ten soruşturma başlatılmış. Toplatma da üstüne gelmiş” ifadelerini kullandığı yazısında  “Yani mahkeme diyor ki: CHP’nin AK Parti’nin FETÖ bağlantılarından bahsetmesi suçtur” değerlendirmesini yaptı.

Kitabın içeriğine değinen Terkoğlu, kitabın kapağında Erdoğan ve Fetullah Gülen’in birlikte poz verdikleri fotoğrafın kullanıldığını belirtti. Kitabın içinde FETÖ’nün amaçlarının yazdığını belirten Terkoğlu, “1- Devletin tüm kılcal damarlarına sızmak. 2- Devletin tüm kamu kurumlarını, sonra da devleti ele geçirmek” diyor. Doğru mu? Evet, doğru. ifadelerine yer verdi.

Terkoğlu kitabın içeriğinde, “FETÖ’nün önünü açan siyasi otorite, FETÖ’nün siyasi ayağıdır” ifadelerinin yer aldığını belirtti.

Kitabın toplatılma kararına da değilen Terkoğlu, “Mahkeme “AKP’lileri tahrik edebilir” diyerek 2014 öncesine ait FETÖ hafızasını silen tarihi bir karar aldı. Siyasi helvadan yapılmış 17-25 Aralık putunu her şeyin önüne koydu. Böylece sadece siyasi iktidarı memnun etmekle kalmadı, örgütün 30 yıllık eylemlerini de aklamak için büyük bir adım attı” yorumunu yaptı.

İşte Barış Terkoğlu’nun Cumhuriyet’te yayınlanan yazısı:

Önümde cuma günü verilmiş bir mahkeme kararı var. Ankara 5. Sulh Ceza Hâkimliği imzasını taşıyor. “Bu çağda olur mu” diyorsunuz ama bu, bir kitap hakkında verilen toplatma kararı. CHP’nin hazırladığı “21 soruda FETÖ’nün Siyasi Ayağı” kitabına basım, dağıtım, satış yasağı getirilirken, eldeki kitaplara da devlet tarafından el konuluyor.

Kararı kim talep etmiş diye bakıyorum. Ankara Cumhuriyet Savcılığı’nın isteğiyle gerçekleştiğini anlıyorum. Meğer CHP’nin kitabına “halkı kin ve düşmanlığa tahrik”ten soruşturma başlatılmış. Toplatma da üstüne gelmiş.

FETÖ’nün siyasi ayağının anlatıldığı bir kitap nasıl olur da halkı tahrik edebilir diye eminim siz de soruyorsunuz. Karar şöyle yanıt vermiş: “Kitap içeriğinde yer alan yazı, yorum ve görsellerin bir siyasi partinin başkanının anlatımları olarak ortaya konulmak suretiyle diğer bir siyasi partiye mensup kişileri, kamu görevlilerini ve Cumhurbaşkanı’nı silahlı bir terör örgütü olan FETÖ/PDY ile ilişkilendirmesi şeklindeki eylemin farklı seçmen kitlesi bulunan iki ayrı partinin temsilcilerini ve seçmenlerini kin ve düşmanlığa tahrik edebilecek nitelik taşıması…”

Yani mahkeme diyor ki: CHP’nin AK Parti’nin FETÖ bağlantılarından bahsetmesi suçtur!

Akıl almaz kararın özeti böyle.

Kitapta yazanlar uydurma mı?

Toplatma kararıyla birlikte daha çok merak ettiğim yaklaşık 50 sayfalık kitapçığa bakıyorum.

Kapağında Erdoğan’la Gülen’in sohbet ederken çekilmiş meşhur fotoğrafı var. Montaj mı? Hayır, değil.

(TELE1-CUMHURİYET)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir