G20’ye kripto paralar için küresel kurallar önerisi

G7 ülkeleri tarafından kurulan Finansal İstikrar Kurulu (FSB), gelecek Ekim'de kripto para birimleri için "sağlam" küresel kurallar önereceğini açıkladı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

G20 Maliye Bakanlarına ve Merkez Bankası Başkanlarına sabit kripto paralara ve diğer kripto varlıklara yönelik düzenleyici ve denetleyici yaklaşımlar hakkında rapor sunacağını belirten kurum, sabit kripto paraların bir ödeme aracı olarak kullanılması için “sağlam bir düzenleme” ile ele alınması gerektiğini söyledi.

Şu ana kadar “sistemik bir risk oluşturmadığını” belirterek kripto sektörünü izlemekle yetinen FSB, kripto piyasalarında son dönemde yaşanan “çalkantıların”, bu piyasaların “oynaklığının”, “yapısal kırılganlıklarının” ve daha geniş finansal sistemle bağlantılarının artması nedeniyle devreye girme kararı alındığını açıkladı.

TrBtc
BTC
-1.21%
423.853,72 TRY
TrEth
ETH
-2.14%
31.346,10 TRY
TrBch
BCH
-3.16%
2.505,21 TRY
TrXrp
XRP
-1.56%
6,71 TRY
TrLtc
LTC
-2.23%
1.102,06 TRY
TrBnb
BNB
-2.08%
5.733,65 TRY
TrSol
SOL
-1.29%
750,82 TRY
TrAvax
AVAX
-2.15%
492,40 TRY
TrDoge
DOGE
1.92%
1,28 TRY

Küresel finansal istikrara katkı sağlayacak etkin, düzenleyici ve denetleyici politikalar geliştirilmesi amacı ile 1999’da kurulan kurumdan yapılan açıklamada, “Bir piyasa oyuncusunun başarısızlığı, yatırımcılara potansiyel olarak büyük zararlar vermenin ve davranış risklerinin kristalleşmesinden kaynaklanan piyasa güvenini tehdit etmenin yanı sıra, riskleri kripto varlık ekosisteminin diğer bölümlerine de hızla aktarabilir” ifadeleri kullanıldı.

Dünyanın en büyük kripto para birimi Bitcoin’in değeri, Kasım ayındaki 69 bin dolarlık rekorundan bu yana yaklaşık yüzde 70 düştü ve haftaya 20 bin 422 dolar seviyesinden işlem görerek başladı. Bu durum birçok yatırımcının zarar etmesine neden oldu.

FSB’nin raporlarının ülkeler tarafından uygulanma şartı bulunmuyor. Bununla birlikte üyeleri kendi yetki alanlarında düzenleme ilkelerini uygulamayı taahhüt ediyor.

FED’DEN DÜZENLEME ÇAĞRISI

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkan Yardımcısı Lael Brainard dün yaptığı açıklamada kripto para piyasasının finansal istikrar riskleri oluşturacak kadar büyümeden sağlam bir düzenlemeye ihtiyacı olduğunu ifade etmişti.

Son oynaklıkların kripto finansal sisteminde ciddi kırılganlıkları ortaya çıkardığına işaret eden Brainard, kripto finansal sisteminin geleneksel finanstan aşina olunan risklere karşı duyarlı hale geldiğini belirtmişti.

G20’ye kripto paralar için küresel kurallar önerisi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.