Dünyanın en kirli kurumu Frontex’le ilgili vahim gerçek! Yunanistan’ın suçlarını örtbas ediyorlar

AB sınır koruma ajansı Frontex'in Yunanistan ile iş birliği yapmasına ilişkin soruşturmanın raporu ortaya çıktı. Raporda, 'Frontex, sığınmacıların Türk karasularına geri itilmesinde Yunanistan ile iş birliği yapıyor.' ifadeleri yer aldı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, geçtiğimiz aylarda yaptığı bir açıklamasında, dünyanın en kirli kurumunun Frontex olduğunu vurgulayarak, Yunanistan sınırına ulaşan göçmenlerin yüzde 83’ünün geri itilip, ölüme neden olunduğunu açıklayarak, tepki göstermişti.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avrupa Birliği’nin (AB) sınır koruma ajansı Frontex‘in, sığınmacıların Türk karasularına yasa dışı şekilde geri itilmesi konusunda Yunanistan ile kasıtlı ve sistematik olarak iş birliği yaptığı iddia edildi.

Basın kuruluşları Le Monde, Lighthouse Reports ve Der Spiegel, AB’nin Yolsuzlukla Mücadele Ofisi’nin (OLAF), Frontex’in Yunanistan ile iş birliği yapmasına ilişkin soruşturmasının raporunu ortaya çıkardı.

Raporda Frontex’in, Yunanistan’ın geri itmelerini örtbas ettiği ve AB parlamentosuna bilinçli olarak bu konuda yalan söylediği ifade edildi.

İçişleri Bakanı Soylu tepki göstermişti! Frontex Direktörü Fabrice Leggeri istifa etti

Frontex görevlilerinin, yasa dışı geri itmelere tanık olduklarında bile Yunan yetkililerin tepkisini çekmemek amacıyla eylemleri bildirmediği aktarıldı.

Raporda, “Frontex’in görevlendirdiği personel, Yunan makamlarının karşılık vermesinden korktuğu için olaylar, resmi kanallar aracılığıyla bildirilmedi.” ifadesi yer aldı.

Der Spiegel’e göre, AB Komisyonunun göç ve insan haklarından sorumlu komisyon üyesi Margaritis Schinas’ın Yunanistan için hareket ettiği öne sürüldü.

Öte yandan, Schinas’ın yakın zamanda Yunan Sahil Güvenlik’in geri itmeler yaptığına dair somut bir kanıt olmadığını iddia ettiği belirtildi.

OLAF, Frontex hakkında Ege’de göçmenlerin geri itilmesi ile taciz ve görevi kötüye kullanma gibi suçlamalar nedeniyle soruşturma başlatmıştı.

 

Dünyanın en kirli kurumu Frontex’le ilgili vahim gerçek! Yunanistan’ın suçlarını örtbas ediyorlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.