Fransa’da kadınların yüzde 81’i tacize uğruyor! Çareyi KADES’te buldular…

Fransa, sokakta kadınlara yönelik tacizlerin önüne geçmek için 'güvenli alanlar' uygulamasını hayata geçirmeye hazırlanıyor. Kadınların yüzde 81'inin tacize uğradığı Fransa'da Türkiye'de uygulanan ve uluslar arası arenada pek çok ödül alan KADES uygulamasının bir benzeri hazırlanıyor.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fransa İçişleri Bakanlığı’nın ülke genelinde başlatacağı yeni önlem kapsamında akıllı telefon uygulaması Umay ve perakende zinciri Monoprix ile iş birliği yapıldı.

Adımı ‘devrim’ olarak nitelendiren Vatandaşlık İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Marlene Schiappa, “Fransa’nın neresinde olursa olsun her kadının güvenli bir yere sığınabilmesini istiyoruz.” dedi.

KADES’İN BENZERİ UYGULAMAYA ALINDI

Yeni plan kapsamında kadınlar, taciz durumunda Umay uygulamasında bulunan uyarı düğmesi sayesinde bölgedeki güvenli noktalara ulaşabilecek. Tüm polis karakolları ve jandarma ekiplerinin yanı sıra Monoprix ve Monop mağazaları haritada güvenli yerler olarak listelenecek.

Polis teşkilatı ve diğer kurumlar, uygulama aracılığıyla sokaktaki kadınları daha etkili bir şekilde korumaya yardımcı olmak için devreye girebilecek.

İçişleri Bakanlığı, mağazalarından birine sığınan ve sokakta tacize uğrayan herhangi bir mağdura gerektiği gibi uygun şekilde yardım etmesi için Monoprix grubuyla iş birliği içinde olacak.

Fransa’da kadınların yüzde 81’i tacize uğruyor! Çareyi KADES’te buldular…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.