Fırsatçılar yine iş başında! Yangın söndürme toplarının fiyatına yüzde 130 zam

featured

Yangın, deprem ve sel gibi doğal afetler sonrası pek çok insan, mağdur olanlara yardım etmek için seferber olurken, bazı kesimler bu durumu bile bir vurgun fırsatı olarak görüyor.

Fırsatçılar, Türkiye’nin güney kesimlerindeki yangınlar sonrası yine sahneye çıktı.

İzmir ve Elazığ depremlerinden de faydalanmışlardı

Bunun bir örneği 6.6 büyüklüğündeki depremle sarsılan İzmir’de yaşanmıştı. Güncel verilere göre 114 kişinin hayatını kaybettiği, 1035 kişinin yaralandığı deprem sonrasında evleri yıkılan ya da hasarlı olan vatandaşlar başını sokacak sağlam bir yapı ararken, kirası 2 bin lira olan evlerin fiyatı 4 bin liraya kadar yükselmişti.

Merkez üssü Elazığ’ın Sivrice ilçesi olan 6.8 büyüklüğündeki depremin vurmasıyla birçok ev yıkılmış, hasarlı yüzlerce evin kullanılamaz hale gelmiş ve ilde konut sıkıntısı yaşanmaya başlamıştı. Geçici olarak çadır, okul, cami, spor salonları ve misafirhanelerde kalanlar da kiralık ev aramaya başladı. Ancak, ev bulmanın neredeyse imkansız olduğu kentte fırsatçılık yapan birçok ev sahibi, yoğun talebin ardından kira fiyatlarını 2 katına çıkardı.

Yangın söndürme toplarına fahiş zam

İzmir, Malatya ve Elazığ depremleri ile birlikte konut ihtiyacının ortaya çıkması sonrası kiralara fahiş zam yapan fırsatçıların Türkiye’nin güney kesimlerindeki yangınlar sonrası yangın söndürme cihazlarına yüzde 100 zam yaptığı ortaya çıktı.

6 ay öncesine kadar 260 TL’ye satışa sunulan ‘Elektrik Aktivasyonlu Yangın Söndürme Topları’nın fiyatları 1 Ağustos itibariyle 460 TL’ye kadar çıktı.

Uçak eksiliği nedeniyle yangınlara müdahale edilememesi, kırsal kesimlere araçların ulaşamaması nedeniyle yangın söndürme topları mücadelede hayati öneme sahip.

Tanesi 180 TL’ydi

Ancak yangın söndürme toplarına yangınlardan dolayı rağbetin artması fırsatçı üreticileri harekete geçirdi.

1 ay öncesine kadar tanesi 180 ile 200 lira arasında satılan yangın söndürme topları şu anda online alışveriş sitelerinde 450 lira ile 500 lira arasında satılıyor.

Yüzde 130’un üzerinde yapılan zam Türkiye’nin yaşadığı bu zor günlerde tepkiye neden oldu.

Aşağıda alışveriş sitelerindeki hızlı artış net bir şekilde görülüyor:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir