Thodex vurguncusu Faruk Fatih Özer Arnavutluk’tan ne zaman iade edilecek? İçişleri Bakanı Soylu açıkladı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Thodex'in kurucusu Faruk Fatih Özer’in Türkiye’ye ne zaman iade edileceğine dair soruyu yanıtladı.

featured

İade süreçlerinin biraz süreceğini ve Faruk Fatih Özer’in Arnavutluk’ta mahkemeye çıkmak zorunda olduğunu anımsatan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ‘’Deport edilebilir. Oradaki mahkemeye çıkacak ve mahkeme iade etmiş olacak.’’ dedi.

Bakan Soylu, Bakanlıkta düzenlenen ‘Aile İçi ve Kadına Yönelik Şiddet’ konulu toplantıya katıldı. Soylu, kadına yönelik şiddete ilişkin katılımcıların önerilerini dinledi.

Faruk Fatih Özer ne kadar dolandırdı? Thodex vurguncusu Fatih Özer kaç yıl hapis yatacak? Kaç parası var?

Yaklaşık 4 saat süren toplantının ardından çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Soylu, kripto para borsası dolandırıcılığından kırmızı bültenle aranırken Arnavutluk’ta yakalanan Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’in iade sürecine ilişkin, “Dün sabah itibarıyla, Arnavutluk İçişleri Bakanı ile iletişim içerisinde birlikte takip ettiğimiz ve yakalanması için de hep beraber gayret gösterdiğimiz bu kişi yakalandı.

İade süreci var. Dün Sayın Adalet Bakanımız ile bunu değerlendirdik. Biz nisan ayında İnterpol üzerinden kırmızı bülteni çıkardık. Arnavutluk’a da bunu gönderdik. Sonuç olarak dün itibarıyla orada yakalandı.

Ardından hemen Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), Adalet Bakanlığı ile temas kurdu, EGM yardımcımız ve İnterpol Başkanımız ile Arnavutluk Büyükelçimiz ile bunu sağladık ve Sayın Cumhurbaşkanımıza durumu izah ettik. İki arkadaşımız oradalar.

Arnavutluk’un EGM’si ile dosyalar ve iade süreci için temas kurdular. İade süreci biraz sürer. Mahkemeye çıkacak ve mahkeme iade etmiş olacak. Çok böyle iadelerimiz oldu. Süreç, oradaki mahkemenin ne zaman olacağı ve çıkacak karara bağlıdır.

O karar çerçevesinde biz bu iadeyi bekliyoruz. Bugüne kadar Arnavutluk makamları çok yardım eden tavır sergilediler. Kendilerine de teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

‘YÜZ BİN KILIÇDAROĞLU GELSE BUNU BAŞARAMAZ’

Bakan Soylu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun dün Ankara’daki eylemde öğretmenlerin gözaltına alındığına ilişkin Twitter’da yaptığı açıklamanın sorulması üzerine, “Meslekler arasında bir kamplaştırma ve kutuplaştırma yapılmak isteniyor.

Sanki 2023’te Türkiye başka bir noktaya taşınmak isteniyor gibi bir kaygı var içimde. Öğretmenlerle, polisleri, sağlıkçılarla ise bir başka meslek grubunu karşı karşıya getirmek; bu çabanın derdini anlamış değilim. Normal bir aklın böyle bir çabası olmaması lazım.

Toplumu kaosa, kargaşaya sevk etmeye çalışan bir anlayışa yönelik bir adım var. Bu Türkiye’de olmadı, olmayacak. Bu eski Türkiye’de kaldı. Buna kimsenin gücü yetmez. Sayın Kılıçdaroğlu değil, yüz bin Kılıçdaroğlu gelse bunu başaramaz.

Türkiye’nin güvenlik açısından böyle bir açığı söz konusu değildir. Bir eylem yapılınca yasaya uygun olup, olmadığına bakılır. Yapılan eylem yasak ise polis uyarıyor defalarca. Bununla alakalı olarak bir eylemmatik ile karşı karşıyayız.

Bu kişi kamuda bir öğretmen değil, velev ki olabilir, velev ki müdahalede bizim de bir eksiğimiz olabilir. Biz buna da bakarız ve değerlendiririz. Ancak bu kişi elinde HDP’nin amblemiyle, onların malum işaretleriyle sürekli olarak eylem yapan bir kişi.

Bu kişiyi gözaltına aldılar. Buradan beslenmeyiniz. Önerilerinizle ve geleceğe yönelik atacağınız adımlarla bir tavır ortaya koyun” dedi.

Bakan Soylu, Kayseri’nin Tomarza ilçesinde bir polisin şiddete uğradığını belirterek, “Dün akşam itibarıyla olayı öğrendim ve valimizle konuştum. O olayla ilgili hemen gereken yapıldı ve tutuklandı. Biz olayın her tarafına bakıyoruz. Bizim için olayın kanunlara uygunluğu önemlidir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti hiçbir zamanda olmadığı kadar bugün güçlüdür” ifadelerini kullandı.

Bakan Soylu, ‘af çalışması’ iddiaları ile ilgili ise kendisinin bilgisinin olmadığını söyledi.

Thodex kurucusu Fatih Özer’in yakalandığı “Brain” operasyonundan yeni ayrıntılar! Yataklık eden bir kişi daha yakalandı

‘THODEX’İN KURUCUSU FATİH ÖZER, ARNAVUTLUK’TA YAKALANMIŞTI

İçişleri Bakanlığı, kırmızı bültenle aranan, ‘Thodex’in kurucusu firari Faruk Fatih Özer’in Arnavutluk’ta yakalandığını ve Türkiye’ye iadesi için işlemlerine başlandığını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Arnavutluk Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Bledar Çuçi, bugün sabah saatlerinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu telefonla arayarak kırmızı bültenle aranan, ‘Thodex’in kurucusu firari Faruk Fatih Özer’in Vlora’da yakalandığını iletti.

Çuçi, kripto para borsası ‘Thodex’ üzerinden binlerce kişiyi dolandırdığı belirtilen Özer’in kimliğinin biyometrik sonuçlar ile teyit edildiğini de bildirdi. Emniyet Genel Genel Müdürlüğü Interpol Daire Başkanlığı’nca Özer’in Türkiye’ye iadesi için işlemlerine başlandığı belirtildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Arnavutluk Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Bledar Çuçi bugün sabah saatlerinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya kırmızı bültenle aranan Thodex’in kurucusu firari Faruk Fatih Özer Arnavutluk’ta Vlora’da yakalandığını ve kimliğinin biyometrik sonuçlar ile teyit edildiğin iletti. Emniyet Genel Genel Müdürlüğü İnterpol Daire Başkanlığınca Fatih Özer’in Türkiye’ye iadesi işlemlerine başlandı” denildi.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir