ETY’li, sözleşmeli, taşeron! Kritik toplantı için geri sayım başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Eylül ayının son Kabine Toplantısı için yarın Beştepe'de bakanları bir araya getiriyor. İşte kabine toplantısı ile ilgili karar alınması beklenen başlıklar…

featured

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın bakanlarla bir araya geleceği kabine toplantısında sıcak uluslararası ilişkiler, TOKİ eliyle gerçekleştirilecek ucuz sosyal konut projesindeki son durum ve ekonomide atılan adımlar masaya yatırılacak.

EKONOMİDE ATILACAK ADIMLAR VE AİLE DESTEK PAKETİ

Enflasyonla mücadele noktasında atılacak adımlar, dar gelirliye verilecek destekler de kabine toplantısı kapsamında değerlendirilecek. Aile destek paketi adı altında sosyal yardımların kapsamının genişletilmesi planlanıyor. Bu doğrultuda Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Aile Bakanlığı’nın çalışması var. Bu çalışma masaya yatırılacak.

Yapılacak olan bilgilendirme ve alınacak kararlar sonrası yeni aile destek paketinin detaylarını Başkan Erdoğan’ın açıklaması bekleniyor.

SÖZLEŞMELİLER, TAŞERONLAR, EYT’LİLER

Sözleşmeli ve taşeron işçilerin durumuna ilişkin değerlendirme de kabine toplantısında gündeme gelecek. Emeklilikte yaşa takılanlar hakkındaki çalışma ile birlikte tüm bu çerçevedeki vatandaşların durumu değerlendirilecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in “Çözüm aşamasında” dediği bu plan kritik toplantıda masada olacak. Atılacak adımlarla ilgili olası kararlar yine Başkan Erdoğan’ın konuşmasında yer alacak.

RUS TURİSTLERİN DURUMU

Rus turistlerin Türkiye’de kullandıkları kartlarla ilgili Avrupa Birliği’nin yaptırım adım ve çağrıları sonrasında Rus turistlerin mağdur olmamaları için ne gibi adımlar atılabileceği değerlendirilecek.

YOĞUN DİPLOMASİ TRAFİĞİ

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın son dönemde yoğun yurt dışı diplomasi trafiği de Kabine Toplantısı’nda yer alacak. Önce Şangay zirvesi ardından Birleşmiş Milletler zirvesi ve buralardaki ikili temasları hakkında Başkan Erdoğan’ın bir değerlendirme yapması bekleniyor.

Dış politika başlığındaki diğer bir gündem de İsrail ile atılan normalleşme adımları sonrasında Tel Aviv’in büyükelçi atamasına karşılık Türkiye’nin de atama yapıp yapmayacağı bekleniyor.

Terörle mücadele de kabine toplantısında masada olacak. Sınır güvenliği, yurt içi de yurt dışı operasyonları hakkında ilgili bakanlıkların verileri Başkan Erdoğan’a sunulacak.

MECLİS DE AÇILACAK

Diğer yandan TBMM Genel Kurulu, 3 aylık aranın ardından mesaisine 1 Ekim Cumartesi günü yeniden başlayacak.

ÖNCE BÜTÇE

Meclise, 17 Ekim’e kadar 2023 yılı bütçe kanunu teklifi gelecek. TBMM Başkanlığına sunulacak bütçe, önce TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda ardından Genel Kurulda görüşülecek.

Meclisi 2023 yılı bütçe görüşmelerine kadar yoğun bir gündem bekliyor. TBMM, ekim ayı boyunca önemli düzenlemeler için mesai yapacak.

Meclisin gündeminde “dezenformasyonla mücadele yasası” olarak bilinen Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, Endüstri Bölgeleri Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile uluslararası sözleşmelerin uygun bulunmasına dair kanun teklifleri bulunuyor.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan müjde: ‘Yemek, elektrik ve ısınma masrafları vergi dışında olacak’

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir