Ergene Nehri tanınmaz halde! Zehirli atıklar yer altı su kaynaklarına karıştı…

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Milliyet gazetesinden Mert İnan’ın haberinde, Trakya‘da etkili olan yağış sonrası taşan Ergene Nehri‘ndeki zehirli atıklar yer altı sularına ve toprağa karıştı. Halk sağlığını ciddi şekilde tehdit edecek bu gelişme sonrası Halk sağlığı uzmanları uyarılarda bulundu.

Ekran Resmi 2021 02 07 19.25.52

Uzun yıllardır sanayi atıklarının yarattığı tahribat nedeniyle Ergene Nehri kanalizasyona dönmüş durumda.

Ekran Resmi 2021 02 07 19.26.39

Dördüncü sınıf çok kirlenmiş su durumuna gelen Ergene’de, bölgedeki aşırı yağış sonrası yaşanan taşkın, havzadaki tarım arazilerinin kimyasal atıklarla dolmasına neden oldu.

Ekran Resmi 2021 02 07 19.27.26

Taşkın sonrası Babaeski, Pehlivanköy, Uzunköprü hattındaki tarım alanları da zehirli Ergene suları altında kaldı.

Devlet Su İşleri, Ergene Nehri’ndeki alarm durumunu “turuncu”dan “kırmızı”ya yükseltirken, yaşanan son durum uzmanları endişelendirdi.

Ekran Resmi 2021 02 07 19.28.01

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı eski Başkanı üroloji ve patoloji uzmanı Prof. Dr. Osman İnci, taşkın sonrası toprağa zehir saçıldığına dikkat çekerek, şunları söyledi: Taşkın çok ciddi sağlık riskleri içeriyor. Tarımsal alanlar su altında kaldı. Taşkınla gelen kimyasal atıklar ne olacak, bilmiyoruz. Taşkın bölgesindeki tarım arazilerinde ivedilikle toksitise ölçümleri yapılmalı. Yer altı sularının kirlenmesi de söz konusu. Toksik maddelerin taşındığı suyun ne kadarı yer altı sularına karıştı bilinmiyor. Ergene suyunun kapladığı topraklardan çıkacak mahsullerin halk sağlığına zararları araştırılmadan satışa sunulması riskler yaratır.” dedi.

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Biyosistem Mühendisliği Arazi ve Su Kaynakları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halim Orta ise, “Kirli suyun tarım arazileri üzerinde yaratacağı toksik etkiyi şu an için bilmiyoruz. En vahimi ise göle dönen tarlalardaki kirli suyun bitki köklerine, toprağın derinlerine kadar geçmiş olması. Yeraltı su kaynakları ile tarım arazilerinde toksitise ölçümleri yapılmalı” diye konuştu.

Ergene Nehri tanınmaz halde! Zehirli atıklar yer altı su kaynaklarına karıştı…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.