Enver Aysever’e 1.5 yıl hapis şoku

featured

Gazeteci-Yazar Enver Aysever’e sosyal medya hesabında 20 Mart 2020 tarihinde karikatürist Mehmet Birol Çün’ün çizdiği karikatürü paylaştığı gerekçesi ile, “Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama” suçundan açılan soruşturma tamamlandı.

İddianamede, Enver Aysever hakkında “Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılama” suçunun unsurlarının taşıdığı ifade edildi.

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma sonucunda  hazırlanan iddianamede ihbar üzerine şüpheli hakkında soruşturmaya başlatıldığı belirtildi. Soruşturma kapsamında araştırma raporu hazırlandığı ve raporda 20 Mart 2020 tarihli sosyal medya paylaşımında ihbara konu suçu işlediği yönünde tespite yer verildiği belirtildi. İddianamede, hakkında yürütülen soruşturma kapsamında kolluk güçleri tarafından ifadesinin alındığı, ifadesinde “dini ticarete alet edenlere yönelik eleştiri nedeniyle karikatürü paylaştığını söylediği” belirtildi.

“Dini değerleri aşağılama kastı” ile hareket ettiği savunuldu

İddianamede, somut olayda Aysever’in sosyal medya hesabından paylaşmış olduğu karikatürün içeriği ile “dini değerleri aşağılama kastı” ile hareket ettiği savunularak, “Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama” suçundan 9 aydan 1.5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması talep edildi.

İddianamenin gönderildiği İstanbul Anadolu 37. Asliye Ceza Mahkemesi, iddianameyi kabul ederek duruşma günü verdi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir