Emniyet bünyesinde “Dolandırıcılık Şube Müdürlüğü” kuruldu

Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı bünyesinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun talimatıyla Dolandırıcılık Şube Müdürlüğü kuruldu.

featured

Hırsızlık suçunun azalmasında önemli rol oynayan Asayiş Daire Başkanlığında, COVD-19 salgınıyla, teknoloji kullanılarak yapılan dolandırıcılık yöntemlerine karşı vatandaşların bilinçlendirilmesi ve bu yöntemle dolandırıcılık yapanların özel yöntemler kullanılarak belirlenmesi amacıyla yapısal değişikliğe gidildi.

dolandırıcılık şube müdürlüğü

GÖREV ALACAK PERSONEL TİTİZLİKLE SEÇİLDİ 

Bu kapsamda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatıyla Dolandırıcılık Şube Müdürlüğü kuruldu.

Daha önce Asayiş Şube Müdürlüğü çatısı altında, özellikle dolandırıcılık suçlarıyla mücadelede başarılı çalışmalara imza atan Murat Sarıyıldız, Dolandırıcılık Şube Müdürü olarak görevlendirildi. Müdürlükte görev alacak diğer personel de titizlikle seçildi.

DEĞİŞİKLİK İL EMNİYET MÜDÜRLÜKLERİNE DE YANSIYACAK 

Murat Sarıyıldız, yeni kurulan Şube Müdürlüğünün kuruluş amacıyla ilgili konuştu.

“Son zamanlarda dolandırıcılık konusunda teknolojik gelişmelerle birlikte yapısal bir değişiklik oldu. Bu yapısal değişiklikle, dolandırıcılıkla daha etkin mücadele amacıyla Asayiş Daire Başkanlığı bünyesinde Dolandırıcılık Şube Müdürlüğü kuruldu. Faaliyetlerimize bundan sonra böyle devam edeceğiz” diyen Sarıyıldız, değişikliğin il emniyet müdürlüklerine de yansıyacağını söyledi.

SADECE DOLANDIRICILIK SUÇLARINI AYDINLATACAK 

Sarıyıldız, Asayiş Şube müdürlükleri bünyesinde yankesicilik ve dolandırıcılık büro amirlikleri bulunduğunu, yankesicilik kısmının hırsızlık büro amirliklerine devredileceğini ve yeni kurulacak Dolandırıcılık Büro amirliklerinin sadece dolandırıcılık suçlarını aydınlatacağını söyledi.

Sarıyıldız, il emniyet müdürlüklerinin operasyonlarına desteğin yanı sıra merkezde yapacakları analizlerle kapsamlı operasyonlara katkı sağlamayı hedeflediklerini aktardı.

Asayiş Daire Başkanlığı’nın geçmişte de vatandaşın dolandırıcılık suçlarına karşı bilgilendirilmesi için bir dizi çalışma yaptığını anlatan Sarıyıldız, bu amaçla vatandaşlara SMS’ler gönderildiğini, vatandaşlarla toplantıların yapıldığını, afişler ile emniyetin sosyal medya hesapları üzerinden ve cami hutbelerinden konuya ilişkin bilgilendirme faaliyetlerinin yürütüldüğünü kaydetti.

“BİLGİLENDİRME ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR”

Bilgilendirme çalışmalarının aralıksız süreceğini vurgulayan Sarıyıldız, vatandaşları dolandırıcılık yöntemlerine karşı uyararak şunları kaydetti:

“Vatandaşlarımız özellikle kendisini polis, asker ve savcı olarak tanıtıp ‘adınız terör örgütüne karıştı, altınınızı, paranızı bize verin, inceleyeceğiz’ şeklindeki telefon aramalarına kesinlikle itibar etmesin. Parasını, ziynet eşyasını kesinlikle vermesin.

Cep telefonlarına gelen ‘Hediye kazandınız’ veya bir hukuk bürosundan ‘Adınıza icra takibi başlatıldı para gönderin’ şeklindeki mesajlara itibar etmesinler. Bu tür mesajlara vatandaşlarımız, hakkında bir icra takibi olmasa bile korkusundan inanıyor. Bu yönde bizim bilgilendirme çalışmalarımız devam ediyor.

Güvenli internet sitelerinden alışveriş yapsınlar, kapora adı altında bir para gönderimi yapmasınlar.”

“DEVLET KESİNLİKLE PARA İSTEMEZ”

Sarıyıldız, devletin kesinlikle para istemeyeceğini ifade ederek, soruşturmayı yürüten polisin, vatandaşı en yakın karakola davet ederek ifadesini aldığını söyledi.

Sarıyıldız, vatandaşlardan bu tarz durumlarla karşılaşmaları halinde en kısa sürede 112’yi arayarak bilgi vermelerini istedi.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir