Elon Musk’ın 1453 İstanbul’un Fethi paylaşımının altındaki gerçek! Türk’ün gücünü küçümsemek için kendilerini ‘aptal’ yerine koydular…

Tesla ve Space X’in kurucusu Elon Musk, son paylaştığı tweetinde İstanbul’un Fethi’ne atıfta bulundu. Musk’ın Bizans askerinin yatakta yattığına ilişkin paylaştığı karikatürde, “Did I lock the gate? (Kapıyı kilitlemiş miydim?)” ifadesi bulunurken, görselin altında ise “Constantinople 1453” yazısı yer aldı. Tarihçi Yazar Erhan Afyoncu, Elon Musk’ın tweetiyle ilgili dikkat çeken bir noktaya değindi…

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünyaca ünlü milyarder Elon Musk, sosyal medyadan “Kapıyı kilitlemiş miydim?” yazılı bir görsel yayınladı. Musk’ın paylaşımındaki en dikkat çeken nokta ise “Constantinople 1453” yazısı oldu. Musk’ın İstanbul’un fethine gönderme yaptığı tweet’i kısa sürede binlerce beğeni ve yorum yapıldı.

‘’TÜRK’ÜN GÜCÜNÜ KÜÇÜMSEMEK İÇİN KULLANILIYOR’’

Millî Savunma Üniversitesi Rektörü Tarihçi Yazar Erhan Afyoncu, Musk’ın tweetiyle ilgili çok çarpıcı bir detayı paylaştı. Musk’ın attığı tweetle, ‘’Açık Unutulan Kapı’’ efsanesine atıf yapıldığına işaret eden Afyoncu, fethin şokunu atlatmak ve kentin Türklerin eline geçmesini küçümsemek için böyle bir söylentinin ortaya atıldığını vurguladı.

Elon Musk’tan İstanbul’un fethine gönderme! ‘1453’ paylaşımı sosyal medyayı salladı

Güya kuşatma sırasında dolaşan birkaç Türk askerinin Edirnekapı ve Eğrikapı arasındaki ‘’Kerkoporta’’ denilen yayalara ayrılan küçük kapılardan birisinin aklın almayacağı bir unutkanlık nedeniyle açık kaldığı yalanının ortaya atıldığını söyleyen Afyoncu, ‘’Diğer askerlere de haber verilir ve Türkler bu kapıdan girerek İstanbul’u fethederler. Herkesin unuttuğu bir kapı olan Kerkoporta, küçücük bir rastlantı, dünya tarihinin gidişini değiştirmiştir. Bu bilgi sadece Dukas Tarihi’nde vardır.’’ ifadelerini kullandı.

İstanbul’un Fethi’ni ve Türkün gücünü küçümsemek için böyle bir yalanın yaratıldığına vurgu yapan Afyoncu, ‘’Fatih ve askerleri şehri açık bir kapıdan değil surları yıkarak fethetmişlerdir.’’ dedi.

İşte Afyoncu’nun o paylaşımı:

”Elon Musk İstanbul’un fethiyle ilgili attığı tweetinde ‘Açık Unutulan Kapı’ efsanesine atıf yapıyor. Açık kapı söylentilerinin gerçekle alakası yoktur. Fethin şokunu atlatmak ve şehrin Türkler’in eline geçmesini küçümsemek için çıkarılmıştır.

Güya kuşatma sırasında herkesin açık unuttuğu kapı Kerkoporta, dünya tarihinin akışını kesin biçimde değiştirmiştir. Hammer’den Stefan Zweig’e kadar birçok batılı tarihçi ve edebiyatçı İstanbul’un fethinin son safhasını şu şekilde anlatırlar;

Surların arasında dolaşan birkaç Türk askeri Edirnekapı ile Eğrikapı arasında bulunan “Kerkoporta/Cambazhâne” denilen yayalara ayrılmış küçük kapılardan birisinin aklın alamayacağı bir unutkanlık yüzünden açık kaldığını görürler.

Diğer askerlere de haber verilir ve Türkler bu kapıdan girerek İstanbul’u fethederler. Herkesin unuttuğu bir kapı olan Kerkoporta, küçücük bir rastlantı, dünya tarihinin gidişini değiştirmiştir. Bu bilgi sadece Dukas Tarihi’nde vardır.

Dukas da kuşatma esnasında İstanbul’da değil Midilli’dedir.İddiası dönemin diğer kaynaklarıyla uyuşmaz.Dönemin Türk kaynaklarıyla Barbaro ve Dolfin incelendiğinde fethin son aşamasının hiç de bu şekilde olmadığı anlaşılmaktadır.Açık kapı söylentilerinin gerçekle alakası yoktur.

Fethin şokunu atlatmak ve şehrin Türkler’in eline geçmesini küçümsemek için çıkarılmıştır. Bu rivayet batıda çok yaygındır. Ancak yerli ve yabancı tarihlerin çoğuna göre Türk askerleri bugünkü Topkapı’ya yakın bir yerden savaşarak şehre girmişlerdir.

Nitekim bu bölgenin ismi de surların toplardan ve atılan lağımlardan dolayı gördüğü tahribat yüzünden, fetihten sonra Top Yıkığu Mahallesi olarak anılmıştır. Fatih ve askerleri şehri açık bir kapıdan değil surları yıkarak fethetmişlerdir.”

Elon Musk’ın 1453 İstanbul’un Fethi paylaşımının altındaki gerçek! Türk’ün gücünü küçümsemek için kendilerini ‘aptal’ yerine koydular…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.