Ekrem Karakaya üzerinden kirli oyun! Sosyal medya tetikçileri sahnede

Konya Şehir Hastanesi'nde Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ekrem Karakaya'nın öldürülmesi olayının kısa süre içerisinde sosyal medya üzerinde algı operasyonu yapıldığı tespit edildi. Kendisini doktor olarak tanıtan 2 bin 199 adet yeni hesap açıldığını ve bin 528 adet bot hesap tarafından ise 207 bin 567 adet paylaşım olmak üzere toplam 318 bin 806 adet paylaşım yapıldığı öğrenildi. Öte yandan suç unsuru içerikli paylaşım yapan 22 hesap yöneticisi/kullanıcısı tespit edilerek haklarında adli işlemlere başlanıldı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı, sanal devriye faaliyetleri kapsamında; Konya Şehir Hastanesi’nde Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ekrem Karakaya‘nın öldürülmesi olayının kısa süre içerisinde sosyal medya platformları üzerinde gündem olduğunu tespit etti.

2 BİN KİŞİ KENDİNİ DOKTOR OLARAK TANITTI

Söz konusu olay ile ilgili olarak son 1 ay içerisinde kendisini doktor olarak tanıtan 2 bin 199 adet yeni hesap açıldığı, açılan hesaplardan 671 adet isimli hesaptan 111 bin 239 adet paylaşım yapıldığı,

bin 528 adet bot hesap tarafından ise 207 bin 567 adet paylaşım olmak üzere toplam 318 bin 806 adet paylaşım yapıldığı görüldü.

Sağlık çalışanlarının ve hastanelerin yeterince korunmadığı, sağlıkta şiddet olaylarına ilişkin yasaların yetersiz olduğuna dair söylemlerin dolaşıma sokularak dezenformasyon faaliyetlerinin yürütülmeye çalışıldığı ve kamuoyu üzerinde panik ve güvensizlik oluşturabilecek söylemlerin bilgisayarlar tarafından yönetilen bot/operasyon hesaplar aracılığıyla yayıldığı belirlendi.

Doktor Ekrem Karakaya’yı öldüren Hacı Mehmet Akçay’ın babası Kasım Akçay: ‘Çocuğumdan çok doktora üzülüyorum’

22 KULLANICI HESABINA ADLİ İŞLEM

Yapılan tüm paylaşımlar incelenmesi sonucunda “halkın bir kesimini diğer bir kesimi aleyhine düşmanlığa ve/veya kin beslemeye alenen tahrik eden,

halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla içerik üreten” hesaplar hakkında çalışma yapıldı ve suç unsuru içerikli paylaşım yapan 22 hesap yöneticisi/kullanıcısı tespit edilerek haklarında adli işlemlere başlanıldı.

Sosyal medya platformu Twitter’da #DoktorumaDokunma #HekimlereOrganizeSaldırı #SağlıktaTerör #DrEkremKarakayaÖLDÜRÜLDÜ #konyaşehirhastanesi #SağlıktaŞiddeteHayır etiketleri ile alakalı olarak yapılan Bot Tespiti çalışmasında; ilgili etiketlere ilişkin toplam 34 bin 748 hesap arasından 17 bin 745 hesabın bilgisayarlar tarafından yönetilen bot hesap olduğu tespit edildi.

NE OLMUŞTU?

Olay, Konya’nın merkez Karatay ilçesinde bulunan Konya Şehir Hastanesi’nde meydana geldi.

Kardiyoloji Uzmanı Ekrem Karakaya, 39 yaşındaki Hacı Mehmet Akçay tarafından poliklinikte vurularak öldürüldü.

Aynı silahla kafasına ateş eden silahlı saldırganda yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

Saldırgan Akçay’ın bir ay önce kaybettiği annesinin ölümünden doktor Karakaya’yı sorumlu tuttuğu ileri sürüldü.

 

Ekrem Karakaya üzerinden kirli oyun! Sosyal medya tetikçileri sahnede

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.