10 yıl ceza almıştı! Duygu Delen’in ölümüne ilişkin davada yargılanan Mehmet Kaplan tahliye edildi

Gaziantep'te şüpheli şekilde yaşamını yitiren Duygu Delen'in ölümüne ilişkin davada “kasten öldürme” suçlamasıyla yargılanan Mehmet Kaplan tahliye edildi.

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gaziantep‘te şüpheli şekilde yaşamını yitiren Duygu Delen‘in (17) ölümüne ilişkin davada “kasten öldürme” suçlamasıyla yargılanan Mehmet Kaplan, karar duruşmasında hakim karşısına çıktı.

”EN AĞIR CEZA ALMASINI TALEP EDİYORUM”

Duruşmada söz alan baba Bülent Delen, evladının 19 aydır toprağın altında olduğunu belirterek, “Ben sizin adaletinize sığınıyor ve güveniyorum. Tutuklunun en ağır ceza almasını talep ediyorum” dedi.

“ADALET VARSA BU DAVAYLA BELLİ OLACAK” 

Beyanı alınan anne Şenel Delen ise sanığın ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasını istediğini söyledi. Delen, “Önce Allah’a, sonra size güveniyorum. Yavrum geçen hafta 19 yaşına girdi ama toprağın altında. Katili serbest bırakıp başka suçlar işlemesine neden olmayın. Cezasını çeksin. Bin kere de ölsem davamdan vazgeçmem. Sanık cezasını çeksin, başka masumların canını yakmasın” ifadelerini kullandı.

“BU CİNAYET KISKANÇLIK CİNAYETİDİR” 

Delen ailesinin avukatı Mehmet Balcı, savunmasında sanık tarafının delilleri karartmaya çalıştığını ileri sürdü. Sanığın ifadelerinde çelişkiler olduğunu belirten Balcı, “Duygu’nun Adli Tıp raporlarına göre kazara düşmesi imkansız. Bize göre Duygu Delen oda içinde darp edildi, birlikte yere düştüler. Ardından sanık Duygu’yu balkondan aşağıya attı. Mehmet Kaplan çok zeki bir sanık. Benim 40 yıllık meslek hayatımda gördüğüm en zeki sanıklardan biri. Mehmet Kaplan, Duygu’yu eve öldürmek için çağırmadı ama Duygu’nun telefonunda gördüklerinden dolayı kıskançlık kriziyle bu cinayet işlendi. Bu cinayet kıskançlık cinayetidir” diye konuştu.

Davaya Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü adına katılan Avukat Şafak Nur Atmaca ise savcının esas hakkındaki mütalaasına yalnızca “çocuğun cinsel istismarı” suçlaması yönünden katılmadıklarını belirterek, sanığın cezalandırılmasını talep etti.

SAVCI MÜEBBET HAPİS TALEBİNİ YİNELEDİ 

Avukat ve müşteki beyanlarının ardından duruşma savcısı esas hakkında açıkladığı mütalaasını tekrarladı. Sanığın “zincirleme şekilde nitelikli cinsel istismar” suçundan beraatına karar verilmesini talep eden savcı, sanığın “hakaret” ve “konutta yağma” suçlarından cezalandırılmasını istedi. Kaplan’ın uyuşturucu kullandığı, öfke kontrolü sorunu olduğu ve kıskançlık sebebiyle maktule geçmişte de darp uyguladığını, kontrolünü kaybettiğini, maktulün boğazını sıktığını, darp ettiğini mütalaasında belirten savcı, üzerine atılı “çocuğu kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasını talep etti.

“DUYGU’NUN BİR SANİYE YAŞAMASI İÇİN CANIMI VERİRİM” 

Sanık Mehmet Kaplan ise esas hakkındaki mütalaaya karşı yaptığı savunmada mütalaanın gerçekçi olduğunu düşünmediğini söyledi. Dosyaya kendi talepleri üzerine gelen Adli Tıp Üst Kurulu raporundan gereksiz gibi bahsedildiğini aktaran Kaplan, savunmasında “O raporun altına 30 doktor imza attı. 18 ay sonra kamera kayıtlarına ve Adli Tıp raporlarına neden itiraz ediliyor. 18 ayın 13 ayını tek kişilik hücrede geçirdim. Ben sevdiğim kızı kaybettim. Bir canım var ama bin tane canım olsa Duygu’nun bir saniye yaşaması için yine veririm. Verdiğim ifadelerin arkasındayım. Ben gerektiği kadar kendimi savunmaya çalıştım. Ben burada da yatsam gönlüm rahat olacak. Burası gelip geçici bir dünya. Adaletinize güveniyorum. İnşallah doğru karar çıkar” dedi.

NE OLMUŞTU?

Olay, 13 Ağustos 2020 tarihinde Gaziantep’in Şehitkamil ilçesi Batıkent Mahallesi Vehbi Dinçerler Caddesi üzerindeki bir apartmanda meydana gelmişti. 5 katlı apartmanın 4’üncü katından şüpheli şekilde düşen Duygu Delen (17), hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetmişti.

Olayın ardından evde bulunan Mehmet Kaplan gözaltına alınarak, “kasten öldürme” suçlamasıyla tutuklanmıştı.

10 yıl ceza almıştı! Duygu Delen’in ölümüne ilişkin davada yargılanan Mehmet Kaplan tahliye edildi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.