Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü açıkladı! Hangi hayvanlar koronavirüs bulaştırıyor?

featured

İlk olarak Aralık 2019’da Çin’in Hubei eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle dünya genelinde 1 milyon 645 bin 161 kişi hayatını kaybetti, 74 milyona yakın insan ölümcül salgına yakalandı. Koronavirüse karşı aşı geliştirme çalışmaları devam ederken, Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü (OIE) dünyanın merak ettiği “Hangi hayvanlardan koronavirüs bulaşır?” sorusuna yanıt verdi. Buna göre; vizon, kedi, kaplan ve rakun köpekleri gibi türlerin virüsü bulaştırdığı tespit edildi.

Çeşitli laboratuvarlardan çıkan sonuçları paylaştı

Hazırlık ve Dayanıklılık Bölümü Başkanı Dr. Keith Hamilton, Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisine Akredite Basın Mensupları Birliğinin (ACANU) video konferans yöntemiyle düzenlediği basın toplantısında konuştu. OIE’nin BM sistemi dışında bir organizasyon olduğunu belirten Hamilton, 182 üyeli Paris merkezli örgütün 1924’te kurulduğunu söyledi.Hamilton, BM ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ile yakın iş birliği içinde olduklarını da vurguladı.Koronavirüsün hayvanlardaki seyrine yönelik araştırmalara değinen Hamilton, dünya genelinde çeşitli laboratuvarlardaki çıkan sonuçları paylaştı.

Hamilton, yapılan araştırmanın birinin “et ürünleri üreten” hayvanların koronavirüse karşı risk altında olmadığını ortaya koyduğunu belirterek, “Sığırları enfekte etmeyi denediler, kümes hayvanlarını enfekte etmeye çalıştılar. Ancak bu hayvanlar, virüse karşı çok yüksek risk altında değiller ve buna domuzlar da dahil.” bilgisini paylaştı.

Kümes hayvanları koronavirüsü bulaştırmıyor

Kümes hayvanlarının da deneysel koşullarda dahi koronavirüsü bulaştırmadığına dikkati çeken Hamilton, “Bu nedenle gıda üreten hayvanların bu virüse gerçekten yatkın olduklarına veya herhangi bir risk oluşturduklarına dair hiçbir kanıt yok. Bu, et üreten hayvanların virüsü üretme veya yayma riski olmadığı anlamına geliyor.” ifadesini kullandı.

Rakun köpekleri koronavirüse karşı “hassas”

Hamilton, Kovid-19’a karşı “hassas” hayvanların vizon ve rakun köpekleri gibi kürk üreten türler olduğunun altını çizerek, “Şu anda, vizon enfeksiyonları önemlidir çünkü insanlara kolayca enfekte olabilirler” uyarısında bulundu. Koronavirüsün vizonlara bulaşabildiğini ve hızlı şekilde yayılabileceğini belirten Hamilton, “Vizon çiftliklerinde vizonun koronavirüsü kedi gibi diğer hayvanlara bulaştırdığı görünüyor ve muhtemelen vahşi hayvanların da enfekte olduğuna dair endişeler var.” diye konuştu.

Kediler ve kaplanlar arasında da yayılıyor

Hamilton, virüsün önce insanlardan vizonlara sonra da vizonlardan insanlara bulaştığına dair kanıtlar bulunduğunu vurgulayarak koronavirüsün kedilerde ve kaplanlar arasında yayılmasına ilişkin vakalar da olduğunu kaydetti. Koronavirüsün kökeniyle ilgili soruya ise Hamilton, “Virüsün kökeni hakkında hala birçok bilgi boşluğu ve bazı riskler olduğu” değerlendirmesinde bulundu.Kasım ortasında, Çin’in Henan ve Şandong eyaletlerinde, dondurulmuş sığır ve domuz etlerinin ambalajında koronavirüs tespit edildiği bildirilmişti.

Pek çok ülkede vizon ve kediler itlaf edilmişti

DSÖ’den kasım başında yapılan açıklamada, başta Danimarka olmak üzere ABD, İtalya, Hollanda, İspanya ve İsveç’in buralardaki çiftliklerde yetiştirilen vizonlarda koronavirüs tespit edildiği bilgisi paylaşılmıştı.Dünyanın en büyük vizon kürkü üreticisi Danimarka’da, mutasyona uğrayan koronavirüsün vizonlardan insanlara bulaşmasının ortaya çıkması üzerine 4 Kasım’da hükümet tarafından kürkleri için çiftliklerde yetiştirilen yaklaşık 17 milyon vizonun itlaf edilmesi kararı alındığı açıklanmıştı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir