Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Dolkun İsa Türkiye’den sınır dışı edildi! Çin’de işkence gören Uygur Türkleri için mücadele ediyordu…

featured

Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Dolkun İsa, Ankara’da İbn-i Sina Hastanesi’nde yatan eski Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Erkin Alptekin’i ziyaret etmek için Türkiye’ye geldi.

Bugün sabaha karşı Ankara Esenboğa Havalimanına iniş yapan İsa, pasaport kontrolünde ülkeye sokulmadı. Emniyet güçleri, hakkında alınan ülkeye giriş yasağının kaldırılmasına rağmen İsa’yı ülkeye almadı.

“MAALESEF BUGÜN TÜRKİYE’YE GİREMİYORUM”

Türkiye’ye alınmaması ile ilgili açıklamada bulunan Dolkun İsa, şunları söyledi:

“Ben Ankara’ya bizim değerli liderimiz İsa Yusuf Alptekin’in oğlu eski Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Erkin Alptekin’i ziyaret etmek için gelmiştim ama maalesef ülkeye alınmadım. Ben Türkiye’de okudum. Türkiye’yi herhangi bir Türk vatandaşından daha çok seven, uluslararası alanda Türkiye’yi her zaman savunan biriyim ama maalesef bugün Türkiye’ye giremiyorum.

2008 yılından beri Türkiye’ye giriş yasağım var ama avukatım aracılığı bu konu hakkında hukuk mücadelesi verdik ve benim hakkımdaki ülkeye giriş yasağı kaldırıldı. Ayrıca Göç İdaresi Genel Müdürlüğünden bana ülkeye giriş yapabileceğime dair bir belge verildi. Bunun üzerine avukatımla görüşerek buraya geldim ama geldiğimde kaldırılan yasağın ardından bana başka bir yasak verildiğini gördüm.

“BU KARARIN ÇİN BASKISIYLA ALINDIĞINI BİLİYORUM”

Maalesef ben Almanya’ya geri dönüyorum. Buradan Türk yetkililere de seslenmek istiyorum. Ben hiçbir zaman Türkiye’nin kamu düzenini bozacak hal ve hareketlerde bulunmadım, bulunmayacağım. Bu kararın Çin baskısıyla alındığını biliyorum.

Çin Doğu Türkistan’da zulüm yapmaya devam ediyor ama elinin Ankara’ya kadar uzandığını biliyordum ama bu kadar olduğunu tahmin etmiyordum. Ben sözü Türk milletine ve Türk halkının iradesine bırakıyorum.“

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir