Dolar 15 liraya yöneldi, gram altın fiyatı yükselişte! 11 Mart Cuma dolar ve altın fiyatları

"Altın fiyatları düşecek mi, yükselecek mi? 11 Mart Cuma güncel altın fiyatları ne oldu?" sorularına yanıt arayan yatırımcılar, Rusya-Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle sert iniş çıkışlar gösteren altın fiyatı için yakın takibini sürdürüyor. Gram altın son dakika itibarı ile 951 liradan işlem görürken çeyrek ve yarım altında da hareketlilik devam ediyor.

featured

Rusya’nın Ukrayna işgali piyasaların yönü üzerinde belirleyici olmaya devam ederken, Türkiye’nin ara buluculuğu ile Antalya’da Rusya-Ukrayna-Türkiye üçlü dışişleri bakanları toplantısından somut bir sonuç alınamadı.
Müzakerelerde istenilen sonucun elde edilmemesine ilave olarak dün ABD’de açıklanan şubat ayı Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) yıllık bazda yüzde 7,9 ile 1982’den bu yana en yüksek artışı kaydetmesi de risk iştahını azalttı. Verinin ardından açıklamalarda bulunan ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle enflasyonun bu yıl “rahatsız edici” düzeyde yüksek kalmasının beklendiğini, ancak bir resesyon öngörmediklerini ifade etti. Öte yandan Rusya’daki ticari faaliyetlerini askıya alan veya sonlandıran küresel şirketlere dün ABD’li Goldman Sachs ve JPMorgan Chase de eklendi.

ONS ALTIN

Bu gelişmelerle piyasalarda oynaklığın arttığı görülürken, dün altının ons fiyatı Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz kararı ve ABD Şubat ayı enflasyon verisinin de açıklanmasıyla 2009 dolar seviyelerine kadar yükselmesinin ardından bugün önceki kapanışa göre yüzde 0,7’lik azalışla 1.985 dolar seviyelerine geriledi.

Analistler teknik değerlendirmelerde ons altın fiyatının 1976 dolar/ons seviyesinin altına inmesi halinde 1952 dolar/ons seviyesinin görülebileceğine işaret ediyor. Yukarı hareketlerde ise direnç seviyeleri 1998 ve 2027 dolar/ons.

trusd
USD
-0.01%
19,96 TRY
treuro
EURO
0.26%
21,43 TRY
treur-usd
EURO/USD
-0.06%
1,07 TRY
gau
GR. ALTIN
-0.13%
1.248,31 TRY

DOLAR 15 LİRAYA YÖNELDİ, GRAM ALTIN YÜKSELİŞTE

Küresel altın fiyatlarındaki geri çekilmeye rağmen yurt içinde dolar/TL kurunun 14,96 liraya yükselmesiyle gram altın fiyatı için oklar yeşili gösteriyor. Önceki kapanışını 933 liradan yapan altının gram fiyatı 11 Mart Cuma günü yüzde 2 değer kazanarak 951 liranın üzerinde işlem görüyor. Çeyrek altın 1566 liradan alıcı ile buluşurken, Cumhuriyet altını ise 6 bin 451 liradan satışa sunuluyor.

İSVİÇRELİ BANKADAN ALTIN TAHMİNİ

İsviçre Bankası UBS’nin ekonomistleri altın fiyatı için yeni bir tahminde bulundu. Ekonomistler altın fiyatının Haziran ayına kadar 1950 dolar civarında istikrar kazanmasını ve 2022 sonunda 1800 dolar seviyesine geri dönmesini bekliyor.
“Spot altın fiyatlarının tahminimizin üzerinde olması nedeniyle yatırımcıların şu anda birikim yapması gerektiğini düşünmüyoruz” denilen açıklamada, “Göreceli olarak platin bizim için en çekici değerli metal olmaya devam ediyor” ifadesi kullanıldı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir