Devlete karşı ayaklanma çağrısı yapan TIP’li Ahmet Şık’a TBMM’den ceza

Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık'a Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda kavga çıkaran 'kaba ve yaralayıcı' sözleri nedeniyle kınama cezası verildi.

featured

Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Vakfı’nın kurulmasını içeren kanun teklifinin görüşmelerinin devam ettiği Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda söz alan Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, ‘hükümetin beceriksizliği’ nedeniyle Kahramanmaraş merkezli depremlerde binlerce vatandaşın hayatını kaybettiğini ileri sürdü.
İnsanların enkaz altında bekleyerek öldüğünü öne süren Şık,

“Umursamazlığınızdan dolayı 10 binlerce insana sahip çıkılamadı. Çıkardığınız imar afları, kentsel dönüşüm altında oluşturduğunuz rant tezgahıyla bu yıkımın siyasi, hukuki ve ahlaki sorumlususunuz. Kalkmış, ‘helalleşelim’ diyorsunuz. İnsanlar günlerce enkaz altında çığlık atarak yardım dilenerek öldüler. Yok öyle yağma, hesap vereceksiniz. Helalleşmeyecek, hesaplaşacağız.”

ifadelerini kullandı.

TBMM’DE GERGİN DAKİKALAR YAŞANDI

Konuşmasını tamamlayan Şık ile AK PartiManisa Milletvekili Uğur Aydemir arasında tartışma yaşandı. Şık’ın Aydemir’e yönelik sözleri nedeniyle AK Parti milletvekilleri tepki gösterdi. Tartışmanın devam etmesi üzerine TBMM Başkanvekili Haydar Akar, birleşime ara verdi. Tartışma, verilen arada da devam etti.

“SİZDEN HELALLİK İSTEYEN VAR MI?”

Birleşimin yeniden açılmasının ardından söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Şık’ın konuşmasında ve tartışma sırasında sarf ettiği sözlerin içtüzük gereği disiplin cezası gerektirdiğini söyledi. Görüşmelerde hükümete yönelik en ağır eleştirileri dinlediklerini ve notlar aldıklarını anlatan Turan, Şık’ın kullandığı ağır ifadeleri bir insanın nasıl dile getirdiğine şaşırdıklarını ifade ederek şöyle konuştu:
“Bir defa sizden helallik isteyen var mı? Biz sizden istemiyoruz ki helalliğimizi. O bizim milletimizle bağımız, öz güvenimiz, bu toprakların dili. Siz orada değilsiniz, anlayamazsınız. İnsan dilinin altında gizlidir. Siz devlete, kurumlarına her türlü hakareti edip kahve ağzıyla küfürleri yapıp bu devletin maaşını nasıl alırsınız? Bu da bizim ayıbımız olsun. Tarih bu günleri de yazacak. Bu dil, bu yaklaşım, yanlış bir tarz. Siz bağırınca korkuyor muyuz? Siz bağırınca sorunlar bitiyor mu? Siz bağırınca yaralar sarılıyor mu? O konuşmanızın bu ülkeye, geçtim bu partiye, geçtim şahsınıza, geçtim bölgeye zerre kadar faydası oldu mu? Hepiniz de biliyorsunuz Ahmet Şık, şov vekili. 1,5 ayda bir buraya gelecek, kendisine verilen beş dakikalık konuşmada böğürecek, bağıracak, hakaret edecek ve sonrasında kendi mahallesindeki malum yere gidip çay içecek. Vekillik bu değil. İçtüzük gereği tartışmasız o ifadelerin karşılığı, disiplin gerektirir.”

KINAMA CEZASI VERİLDİ 

TBMM Başkanvekili Haydar Akar, incelenen tutanaklar çerçevesinde TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık’ın kullandığı ‘kaba ve yaralayıcı’ sözlerinin içtüzükün ilgili maddesi gereği kınama cezasını öngördüğünü belirtti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir