Der Spiegel, Esed rejiminin uyuşturucu ticaretiyle dünyayı nasıl zehirlediğini anlattı

Alman Der Spiegel dergisi, Suriye'de kendi halkını katleden Beşar Esad rejiminin sentetik uyuşturucu ticaretininin merkezinde olduğunu yazdı. Derginin haberinde Alman müfettişlerin ilk kez Suriye yöneticilerinin anlaşmalardan nasıl fayda sağladığına dair kanıtlar bulduğu anlatıldı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Alman Der Spiegel, Suriye’yi harap hale getiren cani Esed rejiminin, uyuşturucu ticaretiyle iktidarını ayakta tutmaya çalıştığı kanıtlarıyla ortaya koydu.

Sevkiyat

REJİM “KARTEL” OLDU

Derginin haberinde özellikle Arap ülkelerinde popüler olan uyuşturucu Captagon’un uluslararası ticaretinin Suriye’den nasıl kontrol edildiği anlatıldı. Bu ticarette Esed rejiminin “Uyuşturucu Karteli” olduğu belirtildi.

Habere göre, son yıllarda, güvenlik yetkilileri Captagon’un devasa sevkiyatlarını defalarca engellemeyi başardı.

Ders Spiegel

BAŞKA ÜLKELERDE TONLARCA UYUŞTURUCU SEVKİYATI ELE GEÇİRİLDİ

1 Temmuz 2020’de, tek bir günde, İtalya’nın Salerno limanında piyasa değeri yaklaşık bir milyar euro olan tam 84 milyon hap ele geçirildi. Geçen temmuz ayında, Yunan yetkililer 5.25 ton Captagon’a el koymuştu.

Nisan 2020’de ise Port Said’deki Mısırlı gümrük yetkilileri, o sırada Beşar Esad’ın en zengin kuzeni Rami Makhlouf’a ait olan ve daha sonra gözden düşecek Suriyeli Milkman şirketine ait 19 bin Tetra Pak konteynerinde paketlenmiş hem Captagon hem de esrar buldu. Makhlouf, o sırada şirketinin işin içinde olduğunu yalanlamıştı.

Uyusturucu

AKDENİZ NARKOTİK DEVLETİ: SURİYE

Kasım 2021’de Mısırlılar yine Captagon’a rastladı, bu sefer de tam 11 milyon hap. Mart ayının sonlarında, Port Klang’da tam olarak 94,8 milyon Captagon hapının ortaya çıkmasıyla, sıra Malezya’ya geldi. Lübnan, Hong Kong ve Nijerya’da bulunan uyuşturucuların ardından, Dubai ve Suudi Arabistan’daki limanlarda da çok sayıda sevkiyata el konuldu.

Bu devasa uyuşturucu ağı, Esed rejiminin, Suriye’yi kişisel sömürüsü için kullandığını bir kez daha kanıtladı.

Uyuşturucu kuryelerini hırsızlıkla suçladı! PKK, Esed’in petrolünü ABD ile ortak çalmış…

 

 

Der Spiegel, Esed rejiminin uyuşturucu ticaretiyle dünyayı nasıl zehirlediğini anlattı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.