Gazeteciliğin çöküşü! Cumhuriyet, Alman Bakan Faeser’ın sözlerini Bakan Soylu söylemiş gibi verdi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Almanya mevkidaşı ortak basın toplantısında konuştu. Bakan Soylu, Almanya’nın Pençe Kılıç Harekatında orantısız güç uyguladığı açıklamasına tokat gibi ifadelerle yanıt verdi. Öte yandan Türkiye karşıtı her türlü oluşum ve grubun yanında yer alan Cumhuriyet, Alman Bakan Faeser’ın sözlerini Bakan Soylu söylemiş gibi ilan ederek büyük bir skandala imza attı.

featured
service

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser ortak basın toplantısı düzenledi. İstiklal Caddesi’ndeki hain saldırının ardından Pençe Kılıç Harekatı düzenleyerek Irak ve Suriye’nin kuzeyindeki terör yuvalarını yerle bir eden Türkiye, terör destekçisi ülkeleri tedirgin etti.

Almanya, Türkiye’nin Pençe Kılıç Harekatı‘nda orantısız güç kullandığını iddia etti. Bugün Alman mevkidaşıyla bir araya gelen Bakan Soylu ise Faeser’e İstiklal Caddesi’nde katledilen masum sivilleri hatırlatarak, “Onlara kimse orantılı güç kullanmadı” ifadelerini kullandı.

“POLONYA’YA İKİ BOMBA DÜŞTÜ DİYE NATO AYAĞA KALKTI”

Bakan Soylu, Türkiye’nin, Suriye ve Irak’ın kuzeyindeki operasyonlarına yönelik Almanya’nın eleştirel bakışına ilişkin şunları söyledi;

“Terör örgütlerine yönelik operasyonların bir tek değerlendirmesi olur, terörü ortadan kaldırmak. Devletler ve ülkeler meşrudur, terör örgütleri gayrimeşrudur. Devletlerin bir tek sorumluluğu vardır, kamu düzenini sağlamak.

Kendi birliğine, kamu düzenine karşı terör örgütlerinin organizasyonları ve terör örgütlerinin saldırıları ayrıştırılamaz. Bugün bir çocuğumuz ile genç bir öğretmeniz defnedildi. İstiklal Caddesi’nde masum insanlar öldürüldü. O insanlara hiçbir orantı uygulanmadı.

Polonya’ya 2 bomba düştü diye NATO ayağa kalktı. İnsanlar coğrafyalarına, dillerine, dinlerine, yaşadıkları bölgelere göre ayrıştırılamazlar. İnsan hakları dünyanın her yerinde bütün insanlara aittir.

Almanya’ya veya Avrupa’nın herhangi bir yerine, dünyanın herhangi bir yerine terör saldırısı olduğunda ne düşünüyorsak, etrafımızdaki coğrafyadaki terör örgütlerine de aynı şekilde düşünülmesini istiyoruz.

Etrafımızda bir terör devleti kurmak istediler ve buna bizim müsaade etmemiz mümkün değildir. Sınırlarımızı da milletimizi de korumak bizim sorumluluğumuz, ülkemize ve milletimize borcumuz ve ödevimizdir. Bu, her ülkenin ve her milletin meşru hakkıdır”

Bakan Soylu’dan, Alman mevkidaşına orantısız güç tepkisi: ‘Polonya’ya iki bomba düştü diye NATO ayağa kalktı’

“TÜRKİYE İLE DAYANIŞMA HALİNDE OLMAYI SÜRDÜRECEĞİZ”

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser de şu yanıtı verdi;

“Tabi ki biz Almanya olarak Türkiye ile dayanışma içindeyiz. Bu terör saldırılarının kurbanları ve yakınlarının duygularını paylaşıyoruz ve başsağlığı dileklerimizi yinelemek istiyorum.

Ve biz Türkiye’ye karşı bu dayanışma tutumumuzu ifade ettik. Ve aynı zamanda Türkiye ile terörle mücadele konusunda da dayanışma halindeyiz, Türkiye’nin yanındayız.

Fakat aynı zamanda bu mücadele sırasında verilen tepkilerin elbette orantılı olması gerekir. Milletler hukukuna uygun ve sivillerin korunduğu girişimler veya operasyon olması gerekir. Bunu da tabi ki belirtiyoruz”

ÖZ VE ÖKSÜZ SORUSUNA YANIT

Bakan Faeser, bir basın mensubunun ”15 Temmuz’dan sonra Türkiye’den firar edip Almanya’ya giden Adil Öksüz ve Zekeriya Öz’ün iadesi için hangi adımları atacaksınız” şeklindeki soruya da “Bu vakalarla ilgili size somut bilgi vermem mümkün değil ama hukuk devleti olarak bunların takibini yapıyoruz. Sonuç çıktığında Türk kurumlarını bilgilendiriyoruz” diye yanıt verdi.

CUMHURİYET, FAESER’IN SÖZLERİNİ BAKAN SOYLU SÖYLEMİŞ GİBİ VERDİ

Cumhuriyet Gazetesi, Alman İçişleri Bakanı Nancy Faeser’ın firari FETÖ’cüler Adil Öksüz ve Zekeriya Öz ile ilgili sözlerini İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun sözleri gibi verdi.

Ekran goruntusu 2022 11 23 014709 Ekran goruntusu 2022 11 23 014720

Gazeteciliğin çöküşü! Cumhuriyet, Alman Bakan Faeser’ın sözlerini Bakan Soylu söylemiş gibi verdi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir