Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘THK uçakları’ tartışmasına son noktayı koydu: “Uçak falan yok”

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, “Türk Hava Kurumu’nun uçakları varmış falan da… THK’nin elinde buralarda rahatlıkla kullanılabilecek uçak falan yok” dedi.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar:

Yangınlarla ilgili soruşturma yoğun şekilde devam ediyor. Herhangi bir suikast bu tür şeyler var mı yok mu bunların üzerine gidiliyor. İçişleri Bakanlığımızın yoğun çalışmaları var. İstihbarat örgütlerimizin yoğun çalışmaları var. Bütün bu çalışmalardan sonra net, ne olabilir bunu o zaman açıklamak durumunda olacağız.

Fakat bu tabi şöyle, boşverilip de geçilecek bir iş değil. Değişik mekanlarda hemen hemen aynı anda, Manavgat’tan başlayıp bildiğiniz gibi Muğla, Marmaris, Bodrum bütün bu bölgeleri kapsayacak şekilde süren bir yangın.

“THK’nin elinde uçak falan yok”

Birlikte dayanışma içinde adım atacağımız bir konuysa herkesin aynı istikamette bakışı gerekir. Burada bile siyaset, burada bile spekülasyonlar, burada bile yaklaşım tarzları gerçekten üzüntü verici. Bir tarafta ciğerimiz yanıyor. Bakan arkadaşlarımı bölgeye anında göndermiş durumdayım. Bütün imkanlarımızı seferber etmek suretiyle burada dünya sayılı itfaiye örgütlerinden bir tanesine biz sahibiz.

Türk Hava Kurumu’nun uçakları varmış falan da… THK’nin elinde buralarda rahatlıkla kullanılabilecek uçak falan yok. Bunlar duymaz uydurur, uyduruyorlar.

“Uçak sayısı 6-7’yi bulacak”

45 helikopterle çalışıyoruz. Uçak sayımız 5-6’ya çıkmış durumda. Rusya’dan Ukrayna’dan aldığımız uçaklar var. Azerbaycan da bir uçağını gönderecek. Bunlarla beraber 6-7’yi uçak sayısı bulacak. En verimli olan bu uçaklar. Çok seri bir süreç içinde yangın söndürmeye ulaşabilen uçaklarla bir etkinlik arzu ediyorlar.

– Evi yananlar, hayvanları maalesef telef olanlar, onlarla ilgili de bütün hasar tespit çalışmaları yapılmak suretiyle biz hiçbir vatandaşımızı mağdur etmeyeceğiz.

– 1140 noktada orman yangınlarıyla şu anda mücadele devam ediliyor.

– THK’nın elinde buralarda rahatlıkla kullanılabilecek uçak falan yok. Bugün itibarıyla uçak sayımız 5-6’ya çıkmış vaziyette. Bu uçaklardan Rusya’dan ve Ukrayna’dan aldığımız uçaklar var.

– Şu ana kadar yaklaşık 72 milyon doz aşı yapmış vaziyetteyiz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘THK uçakları’ tartışmasına son noktayı koydu: “Uçak falan yok”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.