Cumhurbaşkanı Erdoğan: “AİHM’in Kavala ve Demirtaş kararlarını tanımıyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar dönüşü gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş'la ilgili verdiği kararı tanımadıklarını söyledi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, AİHM’in kararı uyarınca 15 Temmuz darbe girişiminin azmettiricisi olmakla yargılanan Osman Kavala’yı tahliye etmeyen Türkiye için ihlal süreci başlatmıştı.

47 üyeli Avrupa Konseyi’nde bu sürecin başlatılması için gerekli 32’den fazla üye Ankara aleyhinde oy kullanmıştı. Konsey, Ankara’ya 19 Ocak’a kadar süre tanımıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin tutuklu FETÖ’cü Osman Kavala ve HDP’nin terörden tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkındaki kararlarını tanımadıklarını açıkladı.

“TANIMIYORUZ”

Erdoğan, kendisine yöneltilen ” Avrupa Birliği’nin icra komitesi olarak adlandırılan Bakanlar Komitesi, Osman Kavala ile ilgili olarak Türkiye’ye ihlal cezası verdiğini ifade etti. Selahattin Demirtaş ile ilgili de benzer karar alabileceğini söyledi. Yorumunuz, değerlendirmeniz ne olur?” sorusuna, “Buna yorum yapmaya gerek yok ki. Biz, Avrupa Birliği’nin Kavala’yla, Demirtaş’la, şununla, bununla ilgili aldığı kararları tanımıyoruz” sözleriyle cevap verdi.

“Olay bu kadar basit. Yok farz ediyoruz” diyen Erdoğan, “Bizim indimizde bunlar yok hükmündedir. Bunları kaç kez açıkladık. İster anlasınlar ister anlamasınlar. Bizim yargımızın vermiş olduğu kararın üzerinde biz, Avrupa Birliği kararı tanımıyoruz. Ne biliyorlarsa onu yapsınlar” ifadelerini kullandı.

“EDİRNE CEZAEVİNDEKİ ZAT”

Erdoğan, ‘terörle mücadele’ konusundaki bir soruda da Demirtaş’ı hedef aldı. ‘Edirne cezaevindeki zat’ diyerek seslendiği Demirtaş’ın ortak mücadele çağrısını hatırlatan Erdoğan, “Sen önce kendi tabanına bir sinyal ver bakalım. Senin tabanının şu anda miting yapacak mecali kaldı mı? Biz tabi bunlarla muhatap olacak durumda değiliz” ifadelerini kullandı. “Benim milletimin özellikle bu konudaki tavrı çok açık” diyen Erdoğan, sözlerini, “Milletim teröristlere veya terörizme asla taviz vermeyecektir” şeklinde sürdürdü.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Cumhurbaşkanı Erdoğan: “AİHM’in Kavala ve Demirtaş kararlarını tanımıyoruz”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir