Çorum’da genelev krizi! Yıkımı engellemek için iş makinelerinin önüne yattılar…

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çorum’un Akkent Mahallesi’nde bulunan genelev için Çorum Belediyesi’nce kamulaştırma kararı alındı. Kararın ardından boşaltılan genelevdeki 12 binadan 7’si yıkıldı.

Belediye bağlı ekipler, çevik kuvvet eşliğinde sabah saatlerinde yıkılması gereken diğer 5 binanın bulunduğu bölgeye geldi. İş makineleri eşliğinde yıkımlar başlarken, polis ekipleri de çevrede güvenlik önlemleri aldı.

BİNA SAHİPLERİ YIKIMA ENGEL OLMAYA ÇALIŞTI

Yıkımın devam ettiği sırada kamulaştırmada anlaşma sağlayamadıklarını öne süren 2 bina sahibi, yıkıma engel olmak isteyince, belediye görevlileriyle tartıştı. Kepçenin önünde durarak yıkımı engellemeye çalışan bina sahibi 2 kişi ile görevliler arasında gerginlik yaşandı.

Polisin müdahale ettiği bina sahipleri, bölgeden uzaklaştırıldı. Ekipler, daha sonra iş makineleri ile yıkım çalışmalarına devam etti. Yıkımların, 1 haftada tamamlanacağı belirtildi.

Corum2

“TOPLUM SAĞLIĞINI OLUMSUZ ETKİLİYORDU”

Konuyla ilgili Çorum Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamada “Tüm Çorum kamuoyunun uzun zamandan beri yakından takip ettiği ve yıkılması yönünde taleplerin iletildiği, zamanla yerleşim yeri içerisinde kalan bu yer, toplum sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Söz konusu alan, toplu konut alanı ve sonradan kurulan 6 okula yakınlığı ile de çokça şikayete söz konusu olmaktaydı. Bu yıkımla birlikte yıllardan beri tüm Çorum kamuoyunun beklentisi gerçekleşmiş oldu” denildi.

Corum3

100 YILLIK TARİHİ VAR

Daha önce Aşağı Sanayi Sitesi’ndeki Çorum Tarım İl Müdürlüğü yanında faaliyet gösteren Çorum genelevi, o yıllarda şehrin içinde kaldığı gerekçesiyle Akkent Mahallesi, Çorum Terminali karşısında bulunan bölgeye taşınmıştı. Yaklaşık yüz yıllık olan genelevin işletmeciliği Çorum Valiliği tarafından yapılırken, mevcut arazisi ise Çorum Belediyesi’ne aitti.

Çorum Belediyesi yetkilileri, pandemi sürecinde geçici olarak kapatılan genelevinin bundan sonra hiç açılmamasına karar vermişti. Yine yetkililer, mevcut genelevi binasının çürük raporu ve taşınacak yer sorunu olması gibi nedenlerden kapatılmasına karar verildiğini ifade etmişlerdi.

Çorum’da genelev krizi! Yıkımı engellemek için iş makinelerinin önüne yattılar…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.