Civan Canova son yolculuğuna uğurlandı! Nesrin Cavadzade ve Nursel Köse gözyaşlarına boğuldu

Tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Türk tiyatrosunun usta oyuncusu Civan Canova, bugün son yolculuğuna uğurlandı. Canova için İstanbul Devlet Tiyatrosu Mecidiyeköy Büyük Salon'da düzenlenen törene katılan eski rol arkadaşları Nesrin Cavadzade ve Nursel Köse, gözyaşlarına hakim olamadı.

featured

Çiçek Taksi, Fatmagül’ün Suçu Ne?, Paramparça, Karadayı, Atiye ve son olarak Üç Kuruş dizisinde rol alan Türk sinemasının usta oyuncusu Civan Canova, iki gün önce tedavi gördüğü hastanede vefat etti. 67 yaşında hayata gözlerini yuman usta oyuncu, bugün son yolculuğuna uğurlandı.

ÇELENKTEKİ YAZI DİKKAT ÇEKTİ

Civan Canova için İstanbul Devlet Tiyatrosu Mecidiyeköy Büyük Sahne’de cenaze töreni düzenlendi. Törene, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, İstanbul Devlet Tiyatrosu Müdürü Kubilay Karslıoğlu, Civan Canova’nın sevenleri ve yakınları katıldı. Canova’nın naaşı saat 11.00’de sahneye getirildi. Ailesinin tabutuna yanına koydurduğu “Kalbin kalbimizde, elin elimizde… Daima ve sonsuza kadar” yazılı çelenk ise görenleri duygulandırdı. Salonda bulunanlara Civan Canova’nın hayatını anlatan kısa bir video izletildi. O dakikalarda duygu dolu anlar yaşandı. Daha sonra, ünlü oyuncu için yakınları ve dostları kürsüye çıkarak konuşma yaptı.

İlyas Salman’ın Civan Canova paylaşımı kriz yarattı

ÜÇ KURUŞ EKİBİ YALNIZ BIRAKMADI

Sayısız film ve dizide rol alan Civan Canova’nın son dizisi Üç Kuruş’un oyuncu kadrosu da törende hazır bulundu. Oldukça üzgün olduğu görülen ve gözyaşlarına hakim olamayan Nesrin Cavadzade, törene beyaz çiçeklerle katıldı. Canova ile birçok projede rol alan yakın arkadaşı Nursel Köse de törende gözyaşlarına hakim olamadı.

METİN BELGİN: YÜREĞİMİZE BU ACIYI KOYUP GİTMEYECEKTİN

Törende konuşma yapan usta oyuncu Metin Belgin, gözyaşları içinde şunları söyledi: “‘Canım kardeşim, biraderim’ 48 yıldır böyle hitap ettik birbirimize… Bunu bize yapmayacaktın. Sen o kadar ince, yüreği o kadar sevgi dolu bir insandı ki bizim yüreğimize bu acıyı koyup gitmeyecektin birader… Hiçbir zaman birbirimize kötü bir söz söylemedik, sen her şeyi içine atardın yine içine attın galiba… Bir tek şey söyleyeceğim sana, şu Korona günlerinde üç ay beraber yaşadık birbirimize hiç kötü söz söylemedik, sen eline fırçanı aldın güzel resimler yaptın… Seni hiçbir zaman yüreğimizden çıkarmayacağız, hep bizimle olacaksın, nur içinde uyu.”

DEMİRCAN: ÇOK YÖNLÜ VE YETENEKLİ BİR SANATÇIYDI

T.C. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan ise konuşmasında “Hepimizin başı sağ olsun. Böylesi acılı günlerde elimizden gelen onları hayırla anlatmak, anmak. Çünkü acımız anca böyle hafifliyor, bir vazifemiz daha var onları yaptıklarıyla yaşatmak. Civan Canova kendinden sonra gelen kuşakları çok etkilemiş, sahnede beyazperde ve televizyonda önemli işler yapmış, en önemlisi seyirciyle bağı sağlam tutmuş, karşılığında da çok sevilmiş takdir görmüş bir sanatçı ona veda ediyoruz. Çok yönlü ve çok yetenekli bir sanatçıydı. Aktörlüğünün yanında usta bir yazar, yönetmen ve ressamdı aynı zamanda. Arkadaş filmiyle başladığı sanat yolculuğu Çiçek Taksi gibi klasikleşmiş rolleri hala hafızamızda, bir de azımsanamayacak yetkinlikteki ressamlığı var. Ona veda ederken Cemil Meriç’in şu sözlerini paylaşıyorum. ‘Sanatçının tek vazifesi vardır bence: insanları birbirine sevdirmek, iki insanı veya iki milyar insanı. Sanat, bir heyecan seyyalesiyle kilometrelerin ve asırların ayırdığı kalpleri birleştiren büyüdür.'”

SELEN: HAYATIMDA BU NAZİK BİR İNSANLA TANIŞMADIM

Törende konuşma yapan usta oyuncu Suna Selen “Birlikte sahnede çalışmadık ama aynı kulisi paylaştık. Son dizisinde birlikte çalıştık. Ben hayatımda bu kadar nazik, bu kadar sevecen, bu kadar zarif bir insanla tanışmadım. Her açıdan çok büyük bir kayıp” şeklinde konuştu. Oyuncu Ayten Uncuoğlu “Sözün bittiği yerdeyim. Dünyalar güzeli, akıllısı, arkadaşımızı meslektaşımızı, dostumuzu, kardeşimizi, oğlumuzu kaybettik. Çok kıymetliydi” dedi.

67 yaşında hayata gözlerini yuman usta oyuncu, törenin ardından öğlen namazını takiben Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedildi.

VANLI: HABERİ ALINCA HEPİMİZİ ŞOKE OLDUK

Törene katılan oyuncu ve seslendirme sanatçısı Hakan Vanlı ise, “Onu kaybetme düşüncesi aklımdan hiç geçmedi. Ama sonra bu ani haberi alınca hakikaten hepimiz şoke olduk. Çok değerli bir insandı. Neden iyi insanlar bu kadar erken vefat ediyor, neden kaybediyoruz? Çok ama çok iyi yürekli, iyi niyetli, insan seven, hayvan seven, doğa seven çok nitelikli bir insandı” diye konuştu.

2 HAFTA ÖNCE HASTA YATAĞINDAN VİDEO PAYLAŞMIŞTI

İki hafta önce hastane odasında bir video çeken Civan Canova, ciddi sağlık sorunlarıyla mücadele ettiğini belirterek şunları söylemişti: “Her şey 2014 yılında Gümüşlük sahilinde dolaşırken başladı. Sol bileğimden ameliyatlıydım, kemik ölümü vardı bileğimde onu çıkardılar. Kafeye doğru giderken kapkara bir köpeğin üzerine bastım. Hayvan da gayrı ihtiyari sıçradı tabi, beni yere attı. Sağ kolumun üzerine düştüm. Kemik ölümü, tendon kopması, adele erimesi meydana geldi. MR çekildi ve doktor ‘Protez taktırman gerek’ dedi. Onu da ben istemedim, ihmal ettim. 2.5, 3 ay önce feci ağrılarım başladı. Gece uyutmayacak kadar. Hastaneye geldim ve MR çektirdim. Koluma protez takılması gerektiğini söylediler. Ama o şimdi 2. planda kaldı. Çünkü akciğer filmi çekerken, belirsiz bir kitle olduğu tespit edildi. 15 gündür hastanedeyim. Ailem yanımda. Birkaç gün sonra taburcu edecekler.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir