Çin’den “Nükleer atık su içilebilir” diyen Japonya Başbakan Yardımcısı’na yanıt: “O zaman buyurun için”

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Japonya’da hükümetin 2011 yılında meydana gelen 9.0 büyüklüğündeki deprem ve yaşanan tsunaminin ardından zarar gören Fukuşima Daiichi Nükleer Santrali’nde biriken radyoaktif atık suyu denize boşaltma kararının yankıları sürerken, Çin hükümetinden konuyla ilgili yeni bir açıklama geldi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien bugün yaptığı açıklamada, arıtılmış radyoaktif atık su için “İçmemizin zararlı olmadığını duydum” diyen Japonya Başbakan Yardımcısı Taro Aso’ya atıfta bulunarak, “Bir Japon yetkili, bu suyu içmemizin sorun olmadığını söyledi, o zaman buyurun için” ifadelerini kullandı.

“Japonya tarihi trajediyi unutmamalıdır”

Daha önce Japonya’nın Kumamoto eyaletinde denize kimyasal atıkların dökülmesiyle ortaya çıkan ve bölge halkının merkezi sinir sistemi bozukluklarına yakalanmasına neden olan Minamata hastalığı vakalarını hatırlatan Cao, “Japonya tarihi trajediyi unutmamalıdır” dedi. Zhao ayrıca, Japon hükümetine arıtılmış radyoaktif atık suyu denize boşaltma kararını gözden geçirme çağrısında bulundu.

Tokyo Valisi Şintaro İşihara da 2011’de Japonya’da musluk suyunda radyasyon olmadığını göstermek için bir bardak suyu bir dikişte içmişti.

Japonya hükümeti kararını açıkladı

Japonya’da hükümet dün, 2011 yılında meydana gelen 9.0 büyüklüğündeki Büyük Doğu Japonya Depremi ve yaşanan tsunaminin ardından nükleer faciaya sahne olan Fukuşima Nükleer Santrali’nde biriken radyoaktif atık su ile ilgili kararını vermiş, santralde depolanan işlenmiş atık suyun daha fazla sulandırılarak radyoaktif elementlerin makul seviyeye düşürülmesinin ardından denize boşaltılacağı açıklanmıştı.

Çin’den “Nükleer atık su içilebilir” diyen Japonya Başbakan Yardımcısı’na yanıt: “O zaman buyurun için”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.