Çin hayranı Doğu Perinçek kına yaksın! Doğu Türkistan önergesi AK Parti ve MHP’nin oylarıyla reddedildi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD’nin Çin’in Doğu Türkistan’daki Uygurlara yönelik zulüm politikasını soykırım olarak tanımasının ardından Kanada ve Hollanda’da da benzer kararlar alındı. Üç ülkenin tarihi adımını örnek gösteren İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, benzer bir kararın Türkiye’de de alınması gerektiğini ve konuyu TBMM’ye taşıyacaklarını duyurdu.

Bu gelişmenin ardından İYİ Parti tarafından TBMM’ye sunulan “Çin’in Doğu Türkistan’daki faaliyetlerinin araştırılması ve sonuçlarının uluslararası topluma deklare edilmesi” önergesi AK Parti ve MHP’nin oylarıyla reddedildi.

Partilerin oyları şu şekilde:

CHP        KABUL
İYİ Parti  KABUL
HDP        KABUL
AK Parti  RET
MHP       ÇEKİMSER

Meral Akşener “talepte bulunacağız” demişti

Üç ülkenin Çin’in Uygur Türklerine yönelik uygulamalarını “soykırım” olarak tanımlayan yasayı onayladıklarını belirten Akşener, “Grup başkanvekili arkadaşlarımızdan talebimdir.

Meclis Başkanı’ndan randevu alacaksınız. Meclis’in tümünden, TBMM’den Uygur Türklerinin uğradığı mezalimin ‘soykırım’ olarak tanınması gerektiğine dair talepte bulunacaksınız” dedi.

Daha önce de benzer önerge reddedildi

Daha önce de İYİ Parti ve CHP Grubu’nun, Çin’in Doğu Türkistan bölgesinde yaşayan Uygur Türkleri’ne uygulanan baskıcı rejimin ve Türkiye’deki fındık üreticilerinin sorunlarına ilişkin TBMM’ye verdikleri araştırma önergesi AKP ve MHP’nin oyları ile reddedilmişti.

Çin hayranı Doğu Perinçek kına yaksın! Doğu Türkistan önergesi AK Parti ve MHP’nin oylarıyla reddedildi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.