CHP’den yine mülteci dansözlüğü! İzmir Barosu kaçak Afganların sınır dışı edilmesine karşı çıktı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yurda kaçak yollarla giren düzensiz göçmenleri sınır dışı edeceklerini söylerken CHP'ye yakınlığı ile bilinen İzmir Barosu, İzmir'de yakalanan 100 kaçak Afgan göçmenin sınır dışı edilmesi kararını insan hakları ihlali olarak tanımladı.

featured

Güvenlik güçlerince İzmir’de yakalanan 100 Afgan düzensiz göçmenin sınır dışı edilme kararına CHP’ye yakınlığı ile bilinen İzmir Barosu karşı çıktı.

İzmir Barosu’ndan yapılan açıklamada geri gönderme kararının uluslararası hukuka aykırı olduğu iddia edildi ve kaçak Afgan göçmenlerin serbest bırakılmaları istendi.

‘İŞLEMLERE DERHAL SON VERİLMELİ’

İzmir Barosu’ndan yapılan açıklamada, “İzmir Geri Gönderme Merkezi yetkililerince yürütülen bu işlemlere derhal son verilmesini talep ediyoruz” denildi.

Baro ayrıca, geri gönderilmek istenen mültecilere talep etmeleri halinde avukat desteği sunmaya hazır olduğunu bildirdi.

Söz konusu açıklama şöyle:

“17.04.2022 tarihinde İzmir Geri Gönderme Merkezi’nde, sayıları net olmamakla birlikte 100 kadar Afganistanlı göçmen ve mültecinin işkence ve kötü muameleye maruz bırakılarak “gönüllü geri dönüş belgeleri” imzalamaya zorlandıkları ve zorla parmak basmalarının temin edildiği ihbar edilmiştir.

Bunun üzerine 18.04.2022 tarihinde Yönetim Kurulu üyemiz Av. Ayşe Kaymak, Geri Gönderme Merkezi’ndeki bazı yabancılar ile görüşmüştür.

Görüşme yapılan kişilerce, 14.04.2022 tarihinde Afganistan Konsolosluk görevlileri tarafından Geri Gönderme Merkezi’nin ziyaret edildiği ve bu ziyaretle birlikte pasaportu olmayan yabancıları Afganistan’a sınır dışı etmek için düzenlenmesi gereken belgeleri imzalamalarının istendiği bildirilmiştir.

‘TALİBAN’A TESLİM EDİLEMEZLER’

Etnik kökenleri nedeniyle zaten yıllardır kötü muameleye uğrayan Hazara kökenli aileler; Afganistan’ın Taliban kontrolüne geçmesinden sonra zorla askere alınmaya çalışılan genç erkekler; zorla evlendirilmeye çalışılan ve eğitim hakları ellerinden alınan kız çocukları ve kadınlar; çeşitli sivil toplum örgütlerinde, insani yardım kuruluşlarında çalıştıkları için hain ilan edilen doktorlar, tercümanlar; devletin farklı kademelerinde görev yapan yetkililer, ülkelerinden kaçmak zorunda kalmışlardır.

Bu kişilerin Taliban kontrolündeki konsolosluk görevlileriyle yüzleştirilmeleri dahi insan haklarına aykırıdır. Aydınlatılmış onamları alınmadan, kişilerin her biri için geri gönderilebilecek kişilerden olup olmadıkları yönünde araştırmalar yapılmadan yürütülen sınır dışı işlemleri, kanunlarımıza ve taraf olduğumuz sözleşmelere aykırıdır. Bu hukuksuz uygulama nedeniyle geri gönderilecek insanların göreceği en ufacık zararın, akacak her damla kanın sorumlusunun, görevini yapmayanlar olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz.

 

CHP’nin samimiyetsiz mülteci yaklaşımı! Hedef yaptıkları sığınmacı ikiyüzlülüğü raporda belgelendi

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir