CHP’nin Suriye politikasını Mihraç Ural mı belirliyor? Esed’in Hatay planında CHP’nin rolü…

Başta Reyhanlı saldırısı olmak üzere birçok katliama imza atan, Esed rejiminin kasabı olarak tanımlanan Mihraç Ural ile CHP'nin kadim ilişkisi, son zamanlarda CHP'li isimler tarafından Hatay'da başlatılan provokasyonu da açıklar nitelikte.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Esed rejimi ve rejimin Türkiye uzantıları tarafından son aylarda başlatılan Hatay tartışmaları, şehrin CHP’li Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın da devreye girmesiyle farklı bir boyuta taşındı. Aralık 2021’de “Hatay bizim toprağımızdır, geri alacağız” açıklamasını yapan Suriye diktatörü Esed’in ekmeğine yağ çalarcasına şehri tahrik eden ve bir iç savaş çıkması için uğraş veren CHP’li pek çok ismin fikir babası olarak Reyhanlı katliamının da sorumlusu olan ‘Esed Kasabı’ Mihraç Ural’ın adı öne çıkıyor.

CHP’nin Suriye politikasına yön veren isim olarak tanımlanan terörist Mihraç Ural’ın CHP ile ilişkisi ise çok eskilere dayanıyor. 

MİHRAÇ URAL KİMDİR?

Mihraç Ural, 1956’da Hatay’da Nusayri-Arap milliyetçiliğinin egemen olduğu bir ailede doğdu. Baba Zeki el Kasım (Ural) Suriye Baas’ının ideologlarından Vehib el Gamin ve Muhammed el Zerka’nın en yakın arkadaşlarından biriydi. Aslen Nusayri olan Zeki Kasım sosyalist ve aynı zamanda Arap Milliyetçisi bir kafa yapısına sahipti. Hatay ve İskenderun’un Suriye’ye ait olduğu ve Türkiye’nin işgali altında olduğu tezini savunan Zeki Kasım Ural, bu çerçevede faaliyet yürüten Suriye merkezli Uruba hareketi çerçevesinde bu amaç uğruna Türkiye’de çaba sarf eden isimler arasında oldu.

S 15Af922423A5Aaf943Fdd85B04973F4257958070

Sosyalist anlayışın egemen olduğu bir çevrede büyüyen Mihraç Ural’ın ilk terör faaliyeti 20 yaşında Türkiye Halk Kurtuluş Partisi Cephesi’ne girmesiyle başladı. THKP-C, özü itibarı ile teori ve eylem ilişkisini Mahir Çayan’ın Kesintisiz Devrim yazılarından esinlenerek yeniden yorumlayan yönü ile dikkat çeken bir örgüt. Ankara ve Hatay o dönem örgütün en güçlü olduğu iki bölgeydi.

Mihraç Ural, Adana, Hatay ve İskenderun bölgelerinde, bombalama, soygun ve yaralama eylemleriyle kısa sürede örgüt içerisinde yükseldi. 1976 yılında dahil olduğu THKP-C Acilciler Örgütü’nde bir çok terör faaliyetinde bulunan Mihrac Ural, 1980 yılında yakalanarak Adana cezaevine girdi. Ancak aynı yılın Mayıs ayında kaçırılarak Suriye’ye geçmesi sağlandı.

ESED DESTEĞİYLE HATAY KURTULUŞ ÖRGÜTÜ’NÜ KURDU

Suriye’de Esed ailesinin memleketi Kırdeha kasabasından ve aynı zamanda Cemil Esed’in sekreteri olan Malek Fadel ile evlenen Mihraç Ural, Türkiye’de yaşanan askeri darbe sonrası örgüt faaliyetlerini Suriye’ye taşıma amaçlı girişimlerde bulundu. Baas yönetimi tarafından Lazkiye’de tahsis edilen kampa 20’den fazla THKP-C militanını kaçak yollardan Suriye’ye getirdi. Mihraç Ural, Cemil Esed ve El Muhaberat’ın desteği ile ‘Hatay Kurtuluş Örgütünü’ kurdu.

Türkiye’den Suriye’ye geçen birçok THKP-C militanı ve örgütün üst düzey isimlerinin Lazkiye’de karşılaştıkları yapının sosyalist bir devrimci hareketten çok Nusayri-Baas ideolojisine dönük faaliyetler olduğu itirazında bulunmaları girişimin başarısızlıkla sonuçlanmasına sebep oldu. Mihraç Ural ve El Muhaberat tarafından Acilciler Örgütü’nün başta iki önemli yöneticisi Zihni Alan ve Müntecep Kesici öldürüldü. Bölgede 1980-2000 tarihleri arasında faili meçhul olarak kayda geçen ölü sayısı 12 oldu. Türkiye Halk Kurtuluş Partisi-C, (THKP-C) tüm ölümlerden Mihraç Ural’ı sorumlu tutarken, Ural’ın sosyalist devrim ideallerine ihanet ederek milliyetçi amaçlar için arkadaşlarını öldürttüğünü iddia edildi.

ÇOCUK VE KADIN KATİLİ

1980’lerin ortalarında Mihraç Ural seçeneğini donduran Hafız Esed yönetimi tercihini Abdullah Öcalan ve PKK yönünde kullandı. PKK’nın kuruluşunun hemen ardından Suriye’ye kaçan Abdullah Öcalan, 19 yıl terör örgütünü Suriye’de Hafız Esed’in himayesinde yönetti. Öcalan ile PKK bu süreçte farklı bir boyuta evrilirken Mihraç Ural da Suriye’de Esed ailesinin sağladığı imtiyazlar sayesinde bir çok alanda etkin ticari faaliyetler yürüttü.

Akaryakıt istasyonlarından inşaatçılığa, uyuşturucu trafiğinden sınırda devam eden insan ve ürün kaçakçılığına, Lazkiye sahil bölgesinde pansiyon ve gece kulübü işletmeciliğinden, deniz ticaretine birçok alana giren Mihraç Ural’ın terörist kimliği ile yeniden ortaya çıkışı 2011 Suriye İç Savaşı ile oldu.

Mihraç Ural Mukaveme Suriye isimli bir örgüt kurarak rejimin destek verdiği milis direniş hattına katıldı. Lazkiye Sahili’nde yer alan El Basit Kasabası’nı merkez seçen örgüt ve lideri adını ilk olarak 2 Mayıs 2013 tarihinde Tartus iline bağlı Banyas Kasabası ve Beyda Köyü’nde gerçekleştirdiği katliam ile duyurdu.

Banyas Katliami 444889 M

384 sivilin katledildiği Tartus’a bağlı Banyas Kasabası ve Beyda köylerinde yaşanan elim olaydan birkaç gün önce yaptığı konuşmada Mihraç Ural, ‘Banyas bölgesine acilen müdahale edilmesi ve kimseye acımadan bölgenin temizlenmesi gerekiyor’ diyordu. Çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan Banyas mezaliminden sonra aynı isim Reyhanlı Saldırısı ile bir kez daha ortaya çıktı ve El Muhaberat ile birlikte gerçekleştirdikleri saldırıda bu sefer Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde 52 sivili katletti.

MERCİDABIK’IN İNTİKAMINI ALMIŞ

Halen terör örgütü Mukaveme Suriye eğitim kamplarının yer aldığı El Basit’te Mihraç Ural tarafından 2 binden fazla sol terör örgütü mensubuna eğitim verildi. Yağmaya dayalı bir anlayış çerçevesinde faaliyet yürüten Mukaveme Suriye 40’tan fazla Türkmen köyünü işgal ederek yağmaladı. Aynı örgüt tarafından Bayır Bucak bölgesinde 300’den fazla Türkmen de vahşice katledildi.

Osmanlı ve Sünni karşıtlığı temelinde propaganda yürüten örgüt lideri Mihraç Ural, Rus hava desteği ve Şii militanların aktif olarak katıldığı Türkmen Dağı savaşlarından sonra 550 yıllık işgalin sona erdiği ve Mercidabık’ın intikamının alındığını’ ifade etti. Türkmen Dağında kafaları kesilmiş Türkmen gençlerle poz vermekten çekinmeyen kanlı örgüt, bölgenin Türkmenlerden tamamen arındırılarak Nusayrilere tahsis edileceğini duyurdu.

Lazkiye’de 45 Türkmen köy ve kasabası halen Mukaveme Suriye ve Esed’in şebbihalarının işgali altında bulunuyor.

PKK İLE İŞBİRLİĞİ

Arap-Nusayri milliyetçiliği temelinde söyleme sahip Mihraç Ural’ın yönettiği örgüt PKK’nın Suriye kolu PYD’ye de destek veriyor. Yıllarca Suriye’de kara para ve uyuşturucu trafiğinin içerisinde yer alan Mihraç Ural’ın Suriye dışında yürüttüğü yasadışı faaliyetlerde en önemli partneri ise terör örgütü PKK oldu. Afganistan-İran-Suriye uyuşturucu hattında önemli bir işleve sahip Mihraç Ural’ın deniz yolu ile Avrupa’ya sevk edilen uyuşturucu trafiğinden yıllık geliri 450 milyon dolar.

‘CHP’NİN SURİYE POLİTİKASINA YÖN VERİYOR’ İDDİASI

İyi bir Cumhuriyet okuru olduğunu söyleyen Mihraç Ural’ın, CHP Hatay teşkilatında her daim sözünün geçtiği ve Nihat Matkap, Fuat Çay, Gökhan Durgun ve bir çok ismin kendisi sayesinde bugün bir yerlere geldiği yönünde ifadeleri var. Ural, “Gökhan Durgun, Fuat Çay ve Nihat Matkap’ı ben adam ettim” demişti.

Mihraç Ural

CHP Hatay teşkilatına hakim olduğunu söyleyen Ural’ın CHP içindeki bağlantıları bununla da sınırlı değil. Hemen her fırsatta Esed’i öven ve Türkiye’nin Esed ile barışması gerektiğini ifade eden CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun Suriye politikasında da Mihraç Ural ile aynı çizgide olduğu ve hatta bu politikanın Ural’ın yönlendirmesiyle ortaya çıktığı iddia ediliyor.

CHP’Lİ SAMANDAĞ BELEDİYESİ’NİN KONSERİNDE SKANDAL İSİM

Suriye’de yüz binlerce insanı öldüren, milyonlarcasını zorunlu göçe maruz bırakan ve on binlercesini hapseden katil Beşşar Esed’e şarkılar yazan Suriyeli şarkıcı Ali Dik, Hatay’ın Samandağ ilçesinde geçtiğimiz aylarda konser verdi.

Türkiye düşmanı Suriyeli şarkıcı Ali Dik, Samandağ’da Ray ve Koçak ailelerinin düğününde sahne almış; CHP’li milletvekillerinin de olduğu düğünde Türkiye ve Erdoğan aleyhine sloganlar atılırken, Mihraç Ural’a övgüler yağdırılmıştı.

Samandag Da Konser Rezaleti Ali Deek 2

Samandağ Belediye Başkanı CHP’li Refik Eryılmaz ise , Twitter hesabından yaptığı paylaşımla, şarkıcı Ali Deek’i Hatay’da ağırladığını açıklamış Esed’in en sıkı destekçilerinden biri olan Deek için, “Sanatıyla ve Suriye halkına karşı gerçekleşen emperyal saldırılara karşı dimdik duruşuyla tanıdığımız Suriyeli sanatçı sevgili Ali Dik’le bir araya geldik güzel, hoş bir sohbet gerçekleştirdik. Kendilerine bir kez daha  ilçemize hoş geldiniz diyorum” ifadelerini kullanmıştı.

KILIÇDAROĞLU‘NUN ROZET TAKTIĞI DARBECİ TÜRKER ERTÜRK İLE ESED’İN SARAYINDA

103 emekli amiralin darbe bildirisinde imzası bulunan Türker Ertürk emekli olduktan sonra CHP’de siyasete başlamış, “YPG terör örgütü değil, vatanını kurtarmak için örgütlenmiş bir oluşum” sözleriyle gündem olmuştu.

Yazi 1617537332 6069A9342C360

Esed’in kuzeni Rami Mahluf’a ait Dünya Televizyon kanalının davetlisi olarak Suriye’ye giden emekli Tuğamiral Türker Ertürk’ün, Reyhanlı katliamının emrini veren THKP/C Acilciler Grubu lideri Mihraç Ural’la Esed’in sarayında bir araya gelip, hatıra fotoğrafı çektirdiği ortaya çıkmıştı.

 

CHP’LİLER ÖLDÜ DİYE YAS TUTMUŞTU

2016 yılında Suriyeli muhalif grupların saldırısında Mihraç Ural ağır yaralanmış ve öldüğü haberleri gelmesi üzerine CHP’nin sosyal medya hesapları matem rengi olan siyaha bürünmüştü.

CHP tarafından fonlanan Merdan Yanardağ ise 2009 yılında Ural’a düzenlenen suikastı haber yaparken, teröriste övgüler yağdırmıştı.

Screenshot 74

 

 

CHP’nin Suriye politikasını Mihraç Ural mı belirliyor? Esed’in Hatay planında CHP’nin rolü…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.