Chelsea resmen satıldı! Yeni patron ABD’li Todd Boehly

Rus iş adamı Roman Abramovich'in sahibi olduğu İngiliz kulübü Chelsea, resmen satıldı. İngiliz ekibinin yeni sahibi ABD'li Todd Boehly oldu.

featured

Chelsea’da Roman Abramovich dönemi sona erdi. Kulübün yeni sahibi ABD’li Todd Boehly oldu.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından Rus iş insanı Roman Abramovich tarafından satışa çıkarılan Chelsea’nin yeni sahibi belli oldu.

ABD’li yatırımcı Todd Boehly liderliğindeki konsorsiyum, son Şampiyonlar Lig şampiyonu Chelsea’yi 2.92 milyar Euro karşılığında satın aldı. Konsorsiyumda Todd Boehly dışında Clearlake Capital, Mark Walter ve Hansjoerg Wyss yer aldı.

2 MİLYAR EURO YATIRIM

Chelsea Kulübü, resmi internet sitesinden yaptığı paylaşımla bir süredir devam eden satış işlemlerinin sonuca bağlandığını duyurdu. Açıklamada kulübün yeni sahiplerinin 2 milyar Euro yatırım için kulübe kaynak aktaracağı da belirtildi. Bu kaynağın Stamford Bridge Stadyumu, altyapı, kadın futbol takımı, Chelsea Vakfı için kullanılacağı duyuruldu.

Satış işlemlerinin ay sonunda tamamlanacağı da ifade edildi.

HAYIR KURUMLARINA BAĞIŞLANACAK

Rus milyarder Roman Abramovich, satıştan elde edeceği tüm parayı, Rusya’nın Ukrayna işgali nedeniyle zarar gören insanlar için hayır kurumlarına bağışlayacağını söylemişti.

Rus milyarder Roman Abramovich, 2003’te İngiliz iş insanı Ken Bates’e 160 milyon Euro ödeyerek Chelsea’nin sahibi olmuştu. Chelsea, Abramovich döneminde yapılan yüksek bedelli transferlerin ardından 2004-2005 sezonunda Premier Lig’de zafere ulaşarak 50 yıllık şampiyonluk özlemine son vermişti.

Chelsea, Abramovich döneminde 5’er kez Premier Lig ve Federasyon Kupası, 2’şer kez UEFA Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi, 3 kez Lig Kupası, 2 kez İngiltere Süper Kupa, 1 kez Dünya Kulüpler Kupası ve 1 kez de UEFA Süper Kupa’nın sahibi olurken toplamda 21 kupa kazandı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir