Gazeteci Latif Şimşek’i döven Cemal Enginyurt’a fezleke şoku! Dokunulmazlığı kaldırılacak…

Gazeteci Latif Şimşek'i organize suç örgütü lideri Sedat Şahin’in adamı Emrah Topal ile beraber darp eden Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt'un dokunulmazlığının kaldırılması için fezleke hazırlanıyor.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Demokrat Parti Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt TV100’de katıldığı canlı yayın programında gazeteci Latif Şimşek’i Emrah Topal ile birlikte dövdü. Gelen son bilgilere göre Enginyurt’un dokunulmazlığının kaldırılması için fezleke hazırlandığı öğrenildi.

LATİF ŞİMŞEK ŞİKAYETÇİ OLDU

Latif Şimşek Milletvekili Cemal Enginyurt ve korumasından şikayetçi oldu. Bunun üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı olayla ilgili soruşturma başlattı.

TUTUKLANDI

Başsavcılık olay sırasında televizyon programının yapıldığı kanalda resmi görevi bulunmayan ve Cemal Enginyurt’un koruması olduğu iddia edilen kişi hakkında gözaltı talimat vermişti. Gün içinde şüpheli gözaltına alındı. Emniyetteki işlemlerinin ardından şüpheli adliyeye sevk edildi. Şüpheli, çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı.

SORUŞTURMA EVRAKI GÖNDERİLECEK

Öte yandan Başsavcılık Milletvekili Cemal Enginyurt hakkında soruşturma evrakınında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına gönderileceğini bildirdi.

AK PARTİ’DEN KINAMA

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de, Demokrat Parti Milletvekili Cemal Enginyurt ve korumasının gazeteci Latif Şimşek’i darp etmesini kınadı.

CEMAL ENGİNYURT’UN DOSYASI ANKARA’YA GÖNDERİLECEK

Olaya ilişkin soruşturmanın Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderileceği bildirildi. Detayları CNN Türk muhabiri Duygu Ayaz Bayram aktardı.

“Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Cemal Enginyurt ile gazeteci Latif Şimşek arasında yaşanan tartışma ve sonrasında yaşananların ardından soruşturma başlatılmıştı. Soruşturma süreci devam ediyor. Özellikle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nda bir süreç başlatılmıştı. Burada başlatılan süreç devam ediyor. Koruma Emrah Topal’ın yargı süreci İstanbul’da devam edecek. Ancak Cemal Enginyurt milletvekili olduğu için dosyası ayrılarak Ankara’ya gönderilecek. Ankara’da da Parlamenter Suç Bürosu’na gelmesini bekliyoruz. Burada hakkında bir fezleke hazırlanacak Adalet Bakanlığı tarafından. Adalet Bakanlığı da hazırlanan bu dokunulmaz fezlekesini Cumhurbaşkanlığı’na gönderecek. Ardından Cumhurbaşkanlığı’ndan da milletvekilliği dokunulmazlık fezlekesi TBMM’ye gönderilecek.

TBMM’ye gönderildikten sonra ayrı bir süreç işleyecek. TBMM Başkanlığı tarafından Cemel Enginyurt’un milletvekili dokunulmazlığının kaldırılması için hazırlanan fezleke Karma Komisyona gönderilecek ve Karma Komisyon’da eğer bunun görüşülmesini uygun bulursa bir tarih belirleyecek ve milletvekilliği dokunulmazlığının kaldırılması için Meclis’te bir üst süreç başlamış olacak.

Daha önce de benzer süreçler yaşandı. Bu noktada özellikle Karma Komisyon çalışmaların yapılması için bir hazırlık komisyonunun kurulmasını öngörüyor. Hazırlık komisyonu 1 ay çalışıyor ve inceleme yapılıyor. Sonrasında da Karma Komisyon’a bir rapor hazırlanıyor ve hazırlanan raporda Cemal Enginyurt’un milletvekilliğinin dokunulmazlığının kaldırılması yönünde bir karar alınırsa bu karar dosya halinde Genel Kurul’a gönderiliyor. Genel Kurul’da tüm milletvekillerinin katılımıyla yapılan oylamada salt çoğunluk sağlanırsa bu kez Cemal Enginyurt’un milletvekilliği, özellikle milletvekili dokunulmazlığı kaldırılmış oluyor ve sonrasında da soruşturma süreci başlayabiliyor.

Yani milletvekili olduğu için hakkında başlatılan soruşturma sürecinde dokunulmazlığı sebebiyle aslında süreç şuan işleyemiyor. Ancak Meclis’e gönderilen dokunulmazlığın kaldırılması fezlekesi işleme alınırsa bu kez dokunulmazlığı kaldırıldıktan sonra Cemal Enginyurt hakkında soruşturma süreci başlayabilecek”

LATİF ŞİMŞEK SALDIRI ANINI ANLATTI

Latif Şimşek CNN TÜRK canlı yayınında yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: Kısaca olayın nasıl gerçekleştiğini anlatayım. Böyle bir şeyi ilk defa yaşadım. 25 yıldır tanıştığımız siyasetçiyle yaşadık bu olayı. Bu bir akıl tutulmasıdır. Program başladı, hiçbir sorun yok. Programın ilk reklam arasından sonra konu Türkiye’deki yargı sistemine getirildi ve bana göre de haksızlık yapıldı. Ben yargının da zaman zaman hatalı kararlar vermiş olabileceğini ama tümden yargı sistemini itibarsızlaştırmanın doğru olamayacağını söyledim. O sırada Cemal Enginyurt yüksek sesle birtakım sözler söyledi. Tabii bana hitaben sergilediği için ben de aynı sertlikle cevap verdim. Benim sözlerimde ne bir hakaret ne küfür asla yok. Karşınızda size bağıran, çağıran karşısında çocuğu varmış gibi konuşan biri varsa Latif Şimşek de karşılık verir.

Bir canlı yayındaki ses yükselmesinden dolayı bundan dolayı bir gazeteciye korumalarına darp ettirecek, saldırtacak noktaya getiren hangi ruh halidir gerçekten merak ediyorum. Karşılıklı ses yükselmesinden sonra Cemal Enginyurt şiddetle oturduğu yerden kalktı. Burun buruna geldik orada. Orada tabii herhangi bir müdahalede bulunmadı tekrar yerine gitti. Daha sonra yayına ara verildi. Yayına ara verilince stüdyo bir anda karıştı. O arada Cemal Enginyurt’un adamları girmişler stüdyoya. Ben Cemal Enginyurt ile tartışırken biri beni sandalyeye otutturdu. Sonra Cemal Enginyurt üzerime gelmeye başlayınca tekrar ayağa kalktım. O sırada arkamdan yumruk geldi, döndüğüm anda da kendimi korumak için kolumu kaldırdım. Sanıyorum sonrasında bir kez daha vurduğu görülüyor görüntülerde. Cemal Enginyurt’un işaretiyle saldırmış olabileceğini düşünüyorum ben.

Tansiyonu yükselten Cemal Enginyurt’un kendisi. Birden bire bağırmaya, çağırmaya başladı. Belki de daha önceden planlanmıştı bu, tartışma sonunda korumaları girdi ve bu olayı gerçekleştirdi. Sonrasında çıktım ben polisi aradım. Benim polisi aradığımı görünce televizyon binasından koşarak çıktılar. Oradan hastaneye gittik, darp raporu aldık. Emniyet müdürlüğüne giderek şikayetçi oldum.

“YAPILAN HAREKETİN HUKUKTA KARŞILIĞI OLACAK”

Hiçbir şekilde benden özür dileme gibi bir girişimde bulunmadı. Yapılan hareketin özürde karşılığı yok, hukukta karşılığı olacak. Bir siyasetçiden beklemezsiniz ama Cemal Enginyurt bir siyasetçi midir? Kamuoyunun takdirine bırakmak gerekir. Kendisiyle defalarca program yaptık. Onunla bir düşmanlığım yoktur. Ben yıllardır onunla tanışan bir gazeteciyim, sadece seslerin yükselmesinden dolayı böyle bir provokasyonun içerisine giriyor. Şöyle planlı olabilir, doğru bildiğim şeyleri sonuna kadar savunan gazeteciyim. Ben oradaki kargaşa içerisinde bu küfürleri çok fark etmedim. Aslında bana saldıran bir kişi diye biliyorum. Bana saldıran insanın da aslında çok saldırma niyeti yoktu. Bana saldırmazsa sanki Cemal Enginyurt tarafından hesap sorulacak hali vardı. Sonuçta şöyle bir şey var Cemal Bey’in her katıldığı program böyle bir olaya gebe. Cemal Enginyurt’un sataşmaları karşısında kendisine aynı üslupla karşılık verdim. Sanıyorum bunu hazmedemedi.

“POLİSİN GELECEĞİNİ ÖĞRENİNCE GİTTİLER”

Ben polisi aradım ve Cemal Enginyurt ve yanındakilere bekleyin polis geliyor dedim. Tabii bekleyemediler polisi. Kaçarcasına televizyon binasından kendileri çıktılar. Polisin geleceğini öğrenince kendileri kaçtı gitti.

Programın sunucusu Pınar Işık Ardor ise yaşadıklarını şu sözlerle ifade etti: Latif Şimşek’e bir kez daha geçmiş olsun diliyorum. İki tarafa da çok bakmıyorum o sırada, kafamı kaldırdım dedim ki bu gerginlik hayra alamet değil. 5 dakika sonra reklamdı. Ani kalkınca biz reklam kararı aldık. ‘Reklamda mıyız?’ diye sordu. Sadece şiddet görüntüleri yoktu, çok kötü bir dil vardı. Bir insan olarak utandım. O insanlar içerideki odada yayını seyrediyorlardı.

Gazeteci dövdüren maganda Cemal Enginyurt’un özrü kabahatinden büyük! Kendini programdakilerden üstün gördü

Gazeteci Latif Şimşek’i döven Cemal Enginyurt’a fezleke şoku! Dokunulmazlığı kaldırılacak…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.