Borsa İstanbul’dan yeni rekor! 4.000 puan psikolojik bandını kırdı

Borsa İstanbul yeni haftada da rekorlarla devam ediyor. BIST 100 endeksi açılış rekorunun ardından, öğleden sonra gelen alımlarla 4.000 puan psikolojik bandını aşarak yeni tarihi zirvesine yükseldi.

featured

Borsa İstanbul ‘da BIST 100 endeksi, günün ilk yarısında gördüğü en yüksek seviyeyi 3.996,38 puana taşıdı. Öğleden sonra gelen alımlarla beraber endeks 4.000 puan psikolojik bandını da kırarak yeni zirvesini test etti.

İŞLEM HACMİ 60 MİLYAR TL’Yİ AŞTI

BIST 100 endeksi, saat 13.00 itibarıyla önceki kapanışa göre 50,80 puan ve yüzde 1,29 değer kazancıyla 3.985,43 puan oldu. Toplam işlem hacmi 40,8 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. Yeni zirveyle beraber işlem hacmi de 60 milyar TL’yi aştı.

İlk yarıda bankacılık endeksi yüzde 0,44 değer kaybederken, holding endeksi yüzde 1,37 değer kazandı. Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 5,02 ile sigorta, en çok gerileyen ise yüzde 1,25 ile elektrik oldu.

KÜRESEL PİYASALARDAN POZİTİF AYRIŞIYOR

Analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) “ultra şahin” para politikalarının sonuna yaklaşıldığına ilişkin beklentilerin güçlenmesi ile küresel çapta risk iştahının arttığını söyledi.

Cuma günü The Wall Street Journal gazetesinde yer alan bir haberde, bazı Fed yetkililerinin hem faiz artışlarının hızını yakında yavaşlatma hem de faiz artışlarını gelecek yılın başlarında durdurma niyetinin sinyallerini vermeye başladığı belirtildi. San Francisco Fed Başkanı Mary Daly de para politikasında “şahin” adımların devam etmesi halinde ekonominin zora girebileceğini, Fed’in bu durumu dikkate alması gerektiğini kaydetti.

Önceki kapanışa göre günün ilk yarısında BIST 100 endeksine dahil hisselerden 66’sı yükseldi, 33’ü değer kaybetti. En çok işlem gören hisse senetleri Türk Hava Yolları, Ereğli Demir Çelik, Kardemir (D), Şişecam, SASA Polyester oldu.

FED FAİZ KARARI NE OLACAK?

Daly’nin açıklamalarının ardından daha önce 75 baz puanda yoğunlaşan Fed’in aralık ayı toplantısına ilişkin faiz artırımı beklentileri 50 baz puana evrildi. Banka’nın kasım toplantısında faizleri 75 baz puan artıracağına yönelik beklentilerin ise korunduğu görüldü.

Analistler, bu hafta Avrupa ve Japonya merkez bankaları faiz kararlarının yanı sıra yoğun veri gündeminin piyasaların yönü üzerinde etkili olmasının beklendiğini belirterek, İngiltere başta olmak üzere siyasi gelişmelerin de yatırımcıların odağında olacağını kaydetti.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir