Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine destek eyleminde tutuklanan Anıl Akyüz ve Şilan Delipalta tahliye edildi

featured
service

2 Şubat’ta İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri’nin çağrısıyla Kadıköy’de düzenlenen Boğaziçi Üniversitesi protestolarında gözaltına alınarak tutuklanan Anıl Akyüz ve Şilan Delipalta ile birlikte yargılanan 23 kişi ilk kez hakim karşısına çıktı.

İstanbul Anadolu Adliyesi 38. Asliye Ceza Mahkemesi’nde saat 09.30’da başlaması beklenen duruşma 10.45’te kimlik tespiti ile başladı.Hakimin kararıyla pandemi gerekçesiyle duruşmaya yakınlar ve basın alınmadı.

Salon girişinde vekillerle gerginlik

Öğrencilere destek olmak amacıyla CHP’li vekiller Sera Kadıgil, Sezgin Tanrıkulu, HDP’li Hüda Kaya ve TİP Genel Başkanı Erkan Baş ile Milletvekili Barış Atay da duruşma salonuna geldi. Salona girişte vekiller ile güvenlik arasında gerginlik yaşandı. Hüda Kaya, “Sezgin Tanrıkulu ve diğer vekillerle duruşma salonuna girmek isterken üzerimize kapılar kilitlendi, salona alınmak istenmedik. Biz o kapıları açtırdık ve o salona girdik” açıklamasında bulundu.

“Siyasi bir kararla tutuklandık”

Savunmasını yapan tutuklu öğrenci Anıl Akyüz, “Öğrenciler tarafından sosyal medya bir miting çağrısı yapıldı. Ben de mitinge katılmak istedim. Ortada herhangi bir yürüyüş yokken kolluk tarafından önümüz kesildi. İhtar olmadan polis bize saldırdı. Polis kafamı kaldırıma vurarak beni gözaltına aldı. Hiçbir suç unsuru yoktu elimde, üzerimde. İki aydır tutukluyum. Keyfi ve siyasi şekilde tutuklandım. Tahliyemi talep ediyorum” dedi.

“Arkadaşlarımızı almadan gitmiyoruz”

Duruşma sürerken arkadaşları adliye önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. “Üniversiteyi savunmak suç değildir. Anıl ve Şilan’a Özgür Bırak” pankartı taşıyan öğrenciler, arkadaşlarının serbest bırakılmasını talep etti.

Açıklamada, “Üniversiteler ne AKP’nin ne polisinin ne de AKP’nin rektörünündür. Biz Anıl ve Şilan için buradayız. onları alana kadar da burayı terk etmiyoruz. Bugün bu mahkeme salonunda yargılamak istedikleri özerk üniversitedir”

Açıklamada söz verilen Şilan Delipalta’nın kız kardeşi, “Ablam 2 aydır haksız bir şekilde Boğaziçi Üniversitesi’ndeki arkadaşlarına destek olmak istediği için tutuklu.. Bu tamamen bir yıldırma politikasıydı. Ama bugün de gördüğünüz gibi ailesi de arkadaşları da yılmıyor.” dedi.

CHP’li Sezgin Tanrıkulu ise, “Arkadaslar sizin mücadeleniz meşrudur. Bu zalimlerin zulmü devam ettiği sürece birlikte mücadele etmeye devam edeceğiz. Yolumuz açık olsun” şeklinde konuştu.

Anıl Akyüz ve Şilan Delipalta’ya tahliye

Boğaziçili öğrencilere destek olmak amacıyla Kadıköy’deki düzenlenen eylemde gözaltına alınıp tutuklanan öğrencilerden Anıl Akyüz ve Şilan Delipalta’nın tahliyesine karar verildi. İstanbul 38. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davada, savcılık öğrencilerin tahliyesini istemişti.

Öğrenciler yaklaşık 2 aydır hapishanede tutuluyordu.

Ne olmuştu?

Kadıköy’de bir araya gelerek Prof. Dr. Melih Bulu’nun atanmasını protesto etmek isteyen gruba polis eylem yasağı kararı gerekçesiyle sert müdahalede bulunmuştu. Çok sayıda kişinin gözaltına alındığı eylemde Anıl Akyüz ve Şilan Delipalta çıkarıldıkları mahkemece tutuklanmıştı. 38.Asliye Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede eyleme katıldıklaır için, “Görevi yaptırmamak için direnme”, “Toplantı ve yürüyüşlere silah ve benzeri aletler taşıyarak veya kendilerini tanınmayacak hale getirerek katılma” ve “Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama” gibi suçlamalar yöneltiliyor. Öğrencilerin 1 yıldan 10 yıla kadar değişen hapis cezaları isteniyor.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine destek eyleminde tutuklanan Anıl Akyüz ve Şilan Delipalta tahliye edildi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir