Zirveden düşüşe geçen Bitcoin için kritik tarih verildi

Yatırımcılar tarafından anlık olarak takip edilen Bitcoin ve kripto para fiyatları merak konusu oldu. Toplam 1 trilyon dolardan fazla kayıp yaşanan kripto para piyasasıyla ilgili uzmanlardan kritik açıklama geldi.

bitcoin

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) Kasım ayında gördüğü 69 bin dolarlık zirvesinden bu yana yüzde 50’den fazla düşüş yaşadı ve 34 bin dolar seviyesine geriledi. Bitcoin’in zirvesinden düşmesiyle piyasa değerinde 600 milyar dolardan fazla düşüş meydana geldi ve toplam kripto pazarında 1 trilyon dolardan fazla kayıp yaşandı. İşlem hacmi en yüksek ikinci kripto para olan Ethereum da yüzde 15 düşüşle 2 bin 416 dolara indi.

BITCOIN NEDEN DÜŞÜYOR?

Rusya, İngiltere, Singapur ve İspanya’dan düzenleyiciler, bu bölgelerde büyümek isteyen kripto şirketlerini baltalayabilecek müdahaleler açıkladı. ABD para politikasını sıkılaştırmak için faiz artışına gitmeye gün sayarken, analistler 25 Ocak’taki Fed toplantısı öncesinde Bitcoin ve Ethereum başta olmak üzere kripto para fiyatlamasındaki düşüşün Nasdaq ve S&P 500 vadelilerinin düşüşüne paralel gerçekleştiğini belirtiyor. Nasdaq bu hafta yüzde 7,6 gerilerken, S&P 500 ise üst üste üçüncü hafta aşağı yönlü hareket ederek yüzde 5,7 aşağıda. Diğer yandan Biden yönetimi önümüzdeki ay dijital varlıklar için strateji planı oluşturmaya hazırlanması da piyasalarda ‘risk algısı’ oluşturdu. Tüm bu gelişmelerle Bitcoin dolar bazındaki en büyük ikinci düşüşünü yaşadı.

bitcoin

BITCOIN İÇİN YÜKSELİŞ TARİHİ

Kripto para analisti Benjamin Cowen, yüksek hacimli çöküş olaylarının tarihsel olarak bir destek seviyesinin bulunduğunu ve Bitcoin’in yukarı yönlü hareket edebileceğine işaret ettiğini söyledi. Analist, Aralık 2018, Mart 2020 ve 2021 Mayıs’ında gerçekleşen çöküş olaylarını işaret etti. Analist, “Bu noktada benim felsefem ve ilk çeyreğin tamamı boyunca böyleydi, ilk çeyreğin düşüş trendinde olacağına inanıyorum. Aksi kanıtlanana kadar ayı trendinin devam edeceğini varsaymalısınız. 2022’nin tamamının ayı trendinde olacağını düşünmüyorum. Bence ilk çeyrek kırmızı olacak ve belki ikinci çeyrek de kırmızı olacak. Ancak yılın ilerleyen zamanlarında işlerin tersine döneceğini düşünüyorum” şeklinde değerlendirmede bulundu.

bitcoin

KURUMSAL YATIRIMCILAR İÇİN FIRSAT DOĞDU

MicroStrategy CEO’su ve 17 binden fazla BTC’ye sahip Bitcoin balinası Michael Saylor ise yaşanan düşüşün kurumsal yatırımcılar için harika bir giriş noktası olduğunu ifade ederek, “Bitcoin’in 2021’de yükselişini izlediler. Ve her yıl yüzde 400 artsaydı insanlar Bitcoin’e yatırım yapmaktan korkarlardı. Ama zirve seviyesinden yüzde 40 aşağıdaysa ve güçleniyorsa çok saygın yatırımcılar tarafından benimsendiğini görüyorlar. Düzenleyiciler tarafından benimseniyor, senatörler ve kongre üyeleri, kamu yatırımcıları ve kamu şirketleri tarafından sahipleniliyor. Buna iyi bir giriş noktası olarak bakıyorlar” ifadelerini kullandı.

Bitcoin ve Ethereum neden düştü? Kripto paralar ne kadar oldu? İşte son durum…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir