Binbaşı Arslan Kulaksız’ın şehit edildiği saldırının faili PKK’lı Savaş Çelik yakalandı

Malazgirt Jandarma Komutanı Binbaşı Arslan Kulaksız'ın şehit edildiği 2015 yılındaki saldırının faili PKK'lı Savaş Çelik, Millî İstihbarat Teşkilatı’nın yurt dışı operasyonuyla yakalanarak Türkiye’ye getirildi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Milli İstihbarat Teşkilatı, Muş’un Malazgirt ilçesinde 2015’te şehit edilen İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Arslan Kulaksız’ın kanını yerde bırakmadı. Kulaksız’ın şehit olmasına neden olan saldırının son faili de yakalandı. Mavi Kategoride aranan PKK/KCK mensubu Zerdeşt kod adlı Savaş Çelik, MİT’in yurtdışında gerçekleştirdiği nefes kesen operasyonla yakalanarak Türkiye’ye getirildi.

27 Temmuz 2015’te Muş’un Malazgirt ilçesinde eşi ile birlikte aracında silahlı saldırıya uğrayarak şehit edilen İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Arslan Kulaksız’ın ölümünün yıldönümüne birkaç gün kala Milli İstihbarat Teşkilatı, eylemin son faili olan firari Savaş Çelik’i yakaladı.

MİT PEŞİNİ BIRAKMADI

PKK/KCK mensubu Zerdeşt kod adlı Savaş Çelik, 2014 yılından itibaren Muş kırsalındaki PKK/KCK mensuplarına bağlı olarak işbirlikçilik faaliyeti yürütüp, eylemlerde aktif rol oynadı. Terörist Çelik, 2015 yılında Muş’un Malazgirt İlçesinde Binbaşı Arslan Kulaksız’ın şehit edilmesi eylemini planlayıp gerçekleştiren grup içerisinde yer aldı. Eylemin ardından Suriye alanına geçerek örgütsel faaliyetlerine devam eden teröristin peşini MİT bırakmadı.

AVRUPA’YA GİDEMEDEN YAKALANDI

Milli İstihbarat Teşkilatı, şehit Binbaşı Kulaksız’ın kanını yerde bırakmamak için sınır ötesinde başarılı bir operasyona daha imza attı. Örgütsel faaliyetlerini Avrupa’da sürdürmesi için görevlendirilen Savaş Çelik’in Avrupa’ya geçmenin yollarını aramaya başladığı bilgisini alan MİT, Çelik’i saha ajanları tarafından takip etti. Yapılan çalışmalar sonrasında Çelik, MİT tarafından düzenlenen operasyon ile Avrupa’ya geçemeden yakalandı.

12 SANIK YARGILANIYOR

Zerdeşt kod adlı Savaş Çelik, Türkiye’ye getirildikten sonra Türk bayraklarının arasında elleri kelepçelendi. Çelik’in de yakalanmasıyla birlikte Jandarma Komutanı Binbaşı Arslan Kulaksız’ın şehit edilmesi eylemine karışan tüm teröristler yakalanmış oldu. Kulaksız’a yönelik saldırı ile ilgili 8’i tutuklu 12 sanık hakkında daha önce “kasten öldürmeye teşebbüs”, “kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle öldürme”, devletin birliğini ve bütünlüğünü bozma” ve “silahlı terör örgütüne üye olma” suçlarından 2’şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 30’ar yıla kadar hapis cezası istenmişti.

 

Binbaşı Arslan Kulaksız’ın şehit edildiği saldırının faili PKK’lı Savaş Çelik yakalandı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.