CHP’de deprem! Bilecik’teki rüşvet çarkının arkasından Canan Kaftancıoğlu çıktı…

CHP’li Bilecik Belediyesi’ndeki rüşvet çarkıyla ile ilgili gün geçtikçe yeni detaylar ortaya çıkıyor. Bilecik esnafını rüşvete bağlayan çetenin Bilecik'e İstanbul'dan gönderildiği anlaşıldı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP’li Bilecik Belediyesi’nde dönen rüşvet çarkının İstanbul’da kurulduğu iddiası CHP Genel Merkezi’ni karıştırdı. 2019 yılındaki yerel seçimlerde Bilecik Belediye Başkanı seçilen Semih Şahin’in ve ekibinin Bilecik’e İstanbul’dan gönderildiği ortaya çıktı.

Bilecik’te Canan Kaftancıoğlu ekibi olarak anılan rüşvetçi kadronun defalarca CHP Genel Merkezi’ne şikayet edildiği ancak her defasında şikayetlerin sümen altı edildiği anlaşıldı.

BİLECİK RÜŞVET İLE CHP DÖNEMİNDE TANIŞTI

Soruşturma dosyasına giren bilgilere göre; Bilecik Belediye Başkanı Semih Şahin’in danışmanı ve Kayı A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Erdağı, belediyenin de ortak olduğu AVM’nin satışından rüşvet almak için her yola başvurdu.

2020 yılında satış için taraflardan 3 milyon 300 bin lira rüşvet isteyen Erdağı, satış gerçekleşmeyince rüşvete zam yaptı. Aynı satış için 2021 yılında 5 milyon lira rüşvet isteyen Erdağı, iş adamlarının şikayeti ile yakayı ele verdi. Erdağı, savcılık sorgusunun ardından çıkarıldığı mahkemece “rüşvet” suçlamasıyla tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Bilecik

BAŞKAN ÖYLE UYGUN GÖRDÜ

Satış ve devir sürerken, Selçuk Erdağı AVM’yi satın alan firmanın sahiplerini belediyeye çağırarak görüşmek istedi. Daveti kabul eden firma sahibi, Erdağı’nın belediyedeki odasına gitti. Firmaya hayırlı olsun dileklerini ileten Erdağı, satış için belirlenen 26 milyon 200 bin liranın haricinde ödeme, yani rüşvet istedi.

Firma sahibinden 2 milyon 500 bin lira peşin, 800 bin lira da iskandan sonra olmak üzere 3 milyon 300 bin lira istedi. Firma sahibi “Bu ödeme niçin?” diye sorduğunda ise “Belediyeye lazım, başkan bey böyle uygun gördü” cevabını verdi.

CANAN KAFTANCIOĞLU’NUN EKİBİNDEN ÇIKTILAR

Müteahhitten istediği 320 bin dolar rüşvetin 200 bin dolarını belediyedeki odasında nakit aldığı sırada polis ekipleri tarafından yapılan baskınla suçüstü yakalanan Selçuk Erdağı da Bilecik’e Semih Şahin ile birlikte İstanbul’dan gönderilmiş.

Selçuk Erdağı

Canan Kaftancıoğlu’nun ekibinden olan Semih Şahin’in İstanbul’dan getirdiği danışmanları, başta CHP Bilecik İl Teşkilatı ve Bilecik milletvekilleri tarafından defalarca CHP Genel Merkezi’ne şikayet edilmiş.

CHP GENEL MERKEZİ ÜSTÜNÜ KAPATMIŞ

CHP Bilecik eski milletvekili ve şehrin eski belediye başkanı olan Mehmet Seven, durumu defalarca CHP Genel Merkezi’ne ilettiğini ancak yetkililerin şikayetlerin üzerini kapattığını söyledi.

Bilecik Belediyesi’ndeki rüşvet ekibinin işyerine ruhsat almak isteyen berberden bile rüşvet istediğini söyleyen Seven, “Kendisinden rüşvet istenen bazı vatandaşlar gelip durumu bize şikâyet etmeye başladı. Zaten kentte de rüşvet olayları artık yüksek sesle konuşulmaya başlanmıştı. Kendisine ekmek kapısı açmaya uğraşan berber, çay ocağı ve bakkal gibi esnaftan bile çeşitli miktarlarda rüşvet istenmiş. Selçuk Erdağı’nın başında olduğu bu İstanbul ekibi, yakayı ele vermemek için akıl almaz yöntemler uygulamış. Rüşvet istemek için Belediyeye çağırdıkları esnaf ve müteahhit gibi kişilerden görüşme öncesinde telefonlarını alıp toplamışlar. Kimse ses ve görüntü kaydı yapmasın diye. Hatta daha da ileriye giderek bazı iş insanlarından istedikleri rüşvet miktarını hiç konuşmadan ve kağıtlara yazarak istemişler. Ben sosyal medya hesaplarımdan rüşvet konusunda sürekli paylaşımlar yaparak uyarılarda bulundum. Yetmedi. CHP yönetimine durumu ilettim. Fakat kimseden ses çıkmadı, umursanmadı” dedi.

GENEL MERKEZ KARIŞTI

Bilecik’te Erdağ’ının suçüstü yakalanması sonrası ortaya çıkan skandallar zinciri CHP Genel Merkezi’ni karıştırdı. Başkan Şahin ve beraberinde getirdiği İstanbul ekibinin rüşvet ve yolsuzluk şikayetlerinin kendisine neden aktarılmadığını soran Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun’u sert şekilde uyardığı öğrenildi.

 

CHP’de deprem! Bilecik’teki rüşvet çarkının arkasından Canan Kaftancıoğlu çıktı…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.