Belçikalılar yüzde 10’a yükselen enflasyondan şikayetçi

Avrupa'da hayat pahalılığı giderek daha fazla etkisini gösterirken Belçika'da tüketici enflasyonu yıllık bazda yüzde 10'a yaklaşarak son 40 yılın zirvesine çıktı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ülkenin başkenti Brüksel’de yükselen fiyatlar nedeniyle tüketiciler zamlanan ürünlerden dolayı aldıkları şeyleri daha dikkatli seçiyor ya da indirimli ürünlere yöneliyor.

İki çocuk annesi Leticia dos Santos da bunlarda biri. Ay sonunu zor getirdiğini söyleyen dos Santos, “İki küçük çocuğum olduğu için bebek bezi ve mama gibi masraflar çok oluyor. Markete gittiğimde hep indirimdeki ürünlere bakıyorum. Özellikle eti sadece indirimdeyken alıyorum. Meyve, sebze fiyatları da çok arttı” diyor.

Belçika‘da her geçen gün daha da artan gıda enflasyonu, resmi istatistik ofisi Statbel’e göre bir önceki ay yüzde 6,32 iken haziranda yüzde 8,44’e çıktı.

Mayıs ayında yıllık bazda son 40 yılın rekorunu kıran enflasyon ise haziranda yüzde 10 civarına yükseldi. Bu artıştaki ana etken enerji fiyatları olsa da, perakende gıda fiyatlarındaki enflasyon da hanelerin mutfak masraflarını artırdı.

Tüketici örgütleri, hükümete önlem alma çağrısında bulunurken yapısal mali sorunlara dikkat çekiyor.

Enflasyonun doğrudan Ukrayna’daki savaşla ilgili olmadığını söyleyen Avrupa Tüketici Organizasyonu’ndan Camillle Perin, “Bunu geçen yıldan beri hissediyoruz. Aslında Covid-19 sonrası düzelme ve gübre gibi tarım maliyetlerindeki artışla ilgili. Tabi yüksek enerji maliyetleri de etkili” ifadelerini kullanıyor.

Enflasyonun tüketiciler üzerindeki etkisi Avrupa genelinde hissediliyor. Haziran ayında fiyatlarda en yüksek artış yüzde 22 ile Estonya’da görülürken ardından yüzde 20,5 ile Litvanya geldi.

Belçikalılar yüzde 10’a yükselen enflasyondan şikayetçi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.