BDDK duyurdu! Yüzde 90’a kadar konut kredisi kullanılabilecek

BDDK konut kredilerine ilişkin yeni kararı Twitter hesabı üzerinden paylaştı. Alınan karara göre; birinci ve ikinci el konutlar için konut kredilerinde kredi değer oranı farklılaştı. Değeri 10 milyon lira üzerinde olan konutlar için kredi imkânı tanınmayacak. 2 ile 5 milyon lira arası konutlarda ise yüzde 70 kredi kullanılabilecek.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Konut kredilerine yeni düzenleme yapıldı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) sosyal medya hesabı üzerinden duyuru yayınladı.

BDDK, 9 Haziran’da açıkladığı Finansal İstikrarın Güçlendirilmesine Yönelik Tedbirleri kapsamında konut kredilerinde kredi değer oranını tutar bazlı farklılaştırdı. Alınan kararla birlikte 1. el ve 2. el konutlar için de konut kredilerinde kredi değer oranı da tutar bazlı farklılaştı.

Buna göre, enerji sınıfı A olan 1. el konutlar için kredi değer oranı; konut değeri 2 milyon TL’nin altında olan konutlar için yüzde 90, konut değeri 2 milyon TL ile 5 milyon TL arasında olan konutlar için yüzde 70, konut değeri 5 milyon TL ile 10 milyon TL arasında olan konutlar için azami 3,5 milyon TL olarak belirlendi.

10 MİLYON ÜZERİ KONUTLARA KREDİ YOK

Konut değeri 10 milyon TL üzerinde olan konutlar için ise konut kredisi imkanı bulunmuyor.

Enerji sınıfı A olan 2. el konutlar için kredi değer oranı; konut değeri 500 bin TL’nin altında olan konutlar için yüzde 90, konut değeri 500 bin TL ile 2 milyon TL arasında olan konutlar için yüzde 70, konut değeri 2 milyon TL ile 5 milyon TL arasında olan konutlar için yüzde 50, konut değeri 5 milyon TL ile 10 milyon TL arasında olan konutlar için azami 2,5 milyon TL oldu.

Konut değeri 10 milyon TL üzerinde olan 2. el konutlar için de konut kredisi imkanı bulunmuyor.

Karar öncesinde kredi tutarının teminat olarak alınan konutun değerine oranı; enerji performansı A sınıfı olan konutlar için yüzde 90, enerji performansı B sınıfı olan konutlar için yüzde 85 ve diğer konutlar için yüzde 80 olarak belirlenmişti. Ayrıca karar öncesinde konutun 1. el veya 2. el olması durumunda herhangi bir farklılık bulunmuyordu.

Ekran Goruntusu 2022 06 23 183530

BDDK duyurdu! Yüzde 90’a kadar konut kredisi kullanılabilecek

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.