Barzani ile görüşmediği için istifa ettirilen Erşat Salihi için MHP dışındaki ülkücülerden sert açıklamalar…

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Irak’ta son dönemde yaşanan gelişmeler, Türk milliyetçileri tarafından yakından takip ediliyor.

Irak’taki Türkmenlerin çatısı altında buluştuğu Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Erşat Salihi’nin görevinden istifa ettirilmesi, Türk dünyasında tartışmaya neden oldu.

Irak’ta Türkmenler arasındaki mezhepsel ayrılıkları yok etme yönünde siyaset izleyen ve birliğin güçlenmesine katkı sunan Salihi, Irak Parlamentosu’nda da önemli bir noktaya ulaşmıştı.

MHP’ye yakınlığıyla tanınan Salihi’nin istifasına yönelik talebin Ankara’dan, hükümet yetkililerinden gittiği ileri sürüldü.

Türkiye Gazetesi ise dün konuyla ilgili yayımladığı haberinde, Erşat Salihi’nin görevini yardımcısı Hasan Turan’a devrettiği ve iki ismin de Ankara’da olduğu belirtildi.

Yarın gerçekleşecek olan ITC Yönetim Kurulu toplantısında sürecin netleşmesi bekleniyor.

Birbirinden zıt iki isim

Erşat Salihi, Irak’ta Türkiye’nin çıkarlarını korumasıyla tanınan bir isim. Salihi’nin Türkiye’nin çıkarlarını korumasına yönelik politikaları “Irak’ın Denktaş’ı” nitelenmesine neden olmuştu.

Mustafa Kemal Atatürk’le ilgili hassasiyetiyle bilinen Salihi, “Bir ırkın başbuğu, bir devletin kurucusu ve daha sayması günler sürecek kelimeler… Ulu önder Atatürk’e yapılan hakaret Irak’taki bir Türk’e de yapılmış sayılmaktadır. O Atatürk ki onun sayesinde yaşıyor, onun sayesinde Türkçe konuşuyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

Salihi’yle ilgili iddialardan birisi de yakın zaman önce Erşat Salihi’nin, Barzani ile görüşmeyi reddettiği için istifaya zorlandığı yönünde. Son dönemde Barzani’ye karşı açıklamalarda bulunan Salihi, “Kerkük Kürdistan olmaz. Bu hayalden vazgeçin” çıkışında bulunmuştu.

“Hizmete kaldığımız yerden devam edeceğiz”

Salihi’nin görevden istifa ettirilmesine duyulan tepkinin artması üzerine Salihi, sosyal medya hesabından “Kendimizi tanıyalı, davaya hizmeti özümüze amaç bildik ve bilmeye de devam edeceğiz. Daha yolun ortasındayız. Asla ve asla geri adım atmak yok. Millete, davaya, Türkmeneli’ye ve Türk dünyasına, birlik beraberliğimizi koruyarak hizmete kaldığımız yerden devam edeceğiz.” açıklamasını yaptı.

Salihi, Habertürk yazarı Kürşad Zorlu’ya yaptığı açıklamada ise şunları kaydetti:

“Bu bir bayrak yarışıdır. Mücadelemden ve davamdan asla vazgeçmem. Görevi devredeceğim arkadaşlara elimden gelen desteği vereceğim. Biz Türk’üz, Türkiye ve Türk milleti benim her vakit baş tacımdır.”

Kürşad Zorlu, Salihi’yle yaptığı görüşmeye ilişkin “Yakından tanıyan birisi olarak her zeminde, her koşulda devlete olan saygısının birebir şahidiyim. Ancak doğrusu bunları söylerken sesi biraz buruk ve hüzünlüydü! Zor ve zorunlu bir karar aldığı belliydi” dedi.

Erşat Salihi’nin yerine geçeceği söylenen Hasan Turan ise, ITC içindeki İslamcı kanadın temsilcisi ve İhvancı olarak biliniyor.

İYİ Parti Kurucular Kurulu Üyesi Vedat Yenerer, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da Turan’ı göreve getirebilmek için çok çalıştığını belirtti. Yenerer, “Irak Türkmen Cephesi Lideri, Türk Milliyetçisi Erşat Salihi Türkiye tarafından dün gece görevden alındı. Yerine çocukluğundan beri İHVANCI olarak tanınan, Kerkük’te siyasi karşılığı olmayan Hasan Turan atandı. Davutoğlu’da onu göreve getirmek için çok çalışmıştı” ifadelerini kullandı.

Türkmeneli Cephesi: Rahatsızlığınız Türk milliyetçiliği mi?

Türkmeneli Cephesi’nin resmi Twitter hesabından da, yaşananlara tepki gösterildi. Yapılan paylaşımda “Başkan Erşat Salihi Ankara’ya gidiyor. Tesadüf ki her yıl önüne zorla koyulan görevi bırak emri yine tazeleniyor ve yine baskı ile. Rahatsız olduğunuz şey Barzani tayfası gibi Bozkurt mu yoksa bölgede milletimizi Sünni-Şii demeden birleştiren Türk Milliyetçiliği mi?” ifadeleri kullanıldı.

MHP eski Iğdır Milletvekili ve Türk milliyetçilerinin önemli isimlerinden Dr. Sinan Oğan, Salihi’nin görevden alınmasına tepki gösterdi. Oğan, şunları kaydetti:

“Irak Türkmen Cephesi’nin Lideri, Türk Milliyetçisi Erşat Salihi görevden alınmak isteniyor. Bunu kim istiyor, neden istiyor? Cumhur ittifakı Türk milliyetçisi birisini istemiyor mu? Herkes durumunu, tarafını artık net bir şekilde ortaya koymalıdır…!”

Barzani ile görüşmediği için istifa ettirilen Erşat Salihi için MHP dışındaki ülkücülerden sert açıklamalar…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.