Bakan Özer’den mülakat açıklaması: “Kekeme iseniz nasıl öğretmenlik yapacaksınız?”

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, öğretmen atamalarına ilişkin yapılan mülakatlarla ilgili tepki çeken açıklamalarda bulundu.

mülakat
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çok uzun zamandır tartışma konusu olan mülakatlara ilişkin soruları cevaplayan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, kayırma iddialarını kesinlikle kabul etmediğini söyledi.

“MÜLAKATI KALDIRMAK MECLİSİN İDARESİNDE”

Mülakat kanunda var diyen Özer: “Bu bakanlığın tercihi değil. Kaldırılabilir ancak bunu kaldırmak meclisin iradesinde. Bizim kanun teklifi verme yetkimiz yok biliyorsunuz” dedi.

TARİKATLARLA İLGİLİ AÇIKLAMA

Tarikat ve cemaat üyelerine mülakatlarda öncelik verildiğine, mülakata müdahale edildiğine dair iddialara değinen Özer,  “Bunlar asla doğru değil. Dışarıdan hiçbir müdahale yok. Bu ülkede tek bir Milli Eğitim Bakanlığı var ve orayı da ben yönetiyorum” diyerek iddiaları kesinlikle yalanladı.

KPSS’DE BİRİNCİ OLDU MÜLAKATTA ELENDİ

KPSS’de birinci olup mülakatta ise elenen kişiye dair: “Süreç işliyor, itiraz eder, mahkemeye gider…İtiraz süreci bitti, ayın 14’üne kadar incelenip cevap verilecek.” dedi.

“EĞİTİM ÜZERİNDEN SİYASET YAPILMASINI DOĞRU BULMUYORUM”

KPSS sonuçları ile mülakat arasında farklar olmasının normal olduğunu söyleyen Özer, KPSS ile mülakat sonuçlarının yine de %97 oranında uyuştuğunu söyledi ve ekledi: “Size John Nash örneği vereyim. Çok büyük bir dehaydı ama iyi bir öğretmen olabilir miydi? Yani bazen donanımlı, bilgili de olsanız anlatma kabiliyeti gibi temel bir alanda eksikseniz nasıl öğretmenlik yapacaksınız? Ya da kekeme iseniz mesela…

Örnek veriyorum, somut bir olay üzerine konuşmuyorum. Öğretmenlikte işin pedagojik, psikolojik boyutu da var, bunu unutmayalım. Kısacası eğitim üzerinden, gençler üzerinden siyaset yapılmasını doğru bulmuyorum.

“MEB ÇOK ŞEFFAFTIR, GİZLİMİZ SAKLIMIZ YOKTUR”

Bakın Kılıçdaroğlu çıktığı yayında ‘Ben zaten Milli Eğitim Bakanı ile görüşmeye gitmedim’ dedi. Nagehan Hanım ben herkesle görüşürüm. Amaç görüşmek olsaydı, doğru bir dille randevu istenseydi neden görüşmeyeyim? Kaldı ki Kemal Bey ben bakan olduğumda bir ‘hayırlı olsun’a geldi mi? CHP’den grup başkanvekili ve başka vekiller daha önce geldiler, görüştük. Bizim herkese kapımız açık. MEB çok şeffaftır. Bizim gizli saklı işimiz yok.”dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bakan Özer’den mülakat açıklaması: “Kekeme iseniz nasıl öğretmenlik yapacaksınız?”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir