Bakan Nureddin Nebati’den ihracat müjdesi: Mayıs ayında Cumhuriyet rekoru kırıldı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "2022 yılı Mayıs ayında ihracatımız yıllık 242,6 milyar dolar ile Cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyesine ulaşmıştır" dedi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, mayıs ayında 242,6 milyar dolar ihracat ile rekor kırıldığını açıkladı.

Nebati, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki (TBMM) ek bütçe görüşmelerinde konuştu.

Ek bütçe teklifiyle ilgili konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, “İlk 5 ayda gelir gerçekleşmelerimiz bütçe hedefimizin yüzde 73’ünü aştı.” dedi. Nebati, ek vergi getirilmeyeceğini söyledi ve enflasyonun kısa sürede düşeceğini açıkladı.

Nurettin Nebati

“GELİR TAHMİNİMİZLE UYUMLU HAZIRLADIK”

Nureddin Nebati yaptığı açıklamada, “Ek Bütçe Kanun Teklifimizi, gelir tahminlerimizle uyumlu ve kamu maliyesinde dengeyi koruyan bir anlayışla hazırladık. Bütçe gelirlerimiz, ekonomik aktivitedeki genele yayılmış canlı görünüme bağlı olarak çok güçlü bir performans göstermektedir.” dedi.

Nebati, “İlk 5 ayda gelir gerçekleşmelerimiz bütçe hedefimizin yüzde 73’ünü aştı.” ifadelerini kullandı.

EK BÜTÇENİN DETAYLARINI PAYLAŞTI

Ek bütçenin detaylarına ilişkin de konuşan Nebati, “Hazırladığımız Ek Bütçe ile genel bütçe gelirlerinde net 1 trilyon 81 milyar lira ilave gelir öngörüyoruz. Bu ilave gelirin 927,7 milyar lirası vergi gelirlerinden, 152,9 milyar lirası vergi dışı gelirlerden oluşmaktadır.” diye konuştu.

“EK VERGİ GETİRMEYECEĞİZ”

Ek vergiler gelmeyeceğini de açıklayan Nebati, enflasyonla mücadele konusunda şu mesajları verdi:

“Ekonomimiz güçlenerek devam ediyor. Çarşıya, pazara ek vergi getirmeyeceğiz. Enflasyonun olumsuz etkilerinin farkındayız. Enflasyonla mücadele konusunda gerekli tecrübe ve donanıma sahibiz, mücadelemizi kararlılıkla sürdürüyoruz ve enflasyonu kısa süre içerisinde düşürmeyi yine biz başaracağız. Bu süreçte vatandaşlarımızın fiyat artışlarından daha az etkilenmesi için azami çabayı gösteriyoruz.” diyerek konuşmasını tamamladı.

Bakan Nureddin Nebati’den ihracat müjdesi: Mayıs ayında Cumhuriyet rekoru kırıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.