Bakan Mehmet Muş’tan flaş ‘asgari ücret’ açıklaması

Milyonların gözünü çevirdiği asgari ücret zammına ilişkin açıklamalarda bulunan Ticaret Bakanı Mehmet Muş, çalışanı enflasyona ezdirmemek gerektiğini vurgulayarak, "İşçinin alım gücü azalırsa motivasyonu düşer. Hükümet, sendikaları dinliyor. İşçi ve işveren arasında bir yol bulacağız. İşçinin alımı gücü ile işverenin gücü gözetilecek" şeklinde konuştu.

featured

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, A Haber’de gündeme dair önemli açıklamalarda bulunarak milyonlarca insanı ilgilendiren asgari ücret, e-ticaret yasası ve zincir marketler hakkındaki düzenlemelere değindi.

“İKİSİ ARASINDA BİR YOL BULACAĞIZ”

Bakan Muş, aralık ayının gelmesi ile beraber görüşmelerin başladığı asgari ücretle ilgili “Çalışanı enflasyona ezdirmemek gerekli. İşçinin alım gücü azalırsa motivasyonu düşer. Sendikaları hükmet dinliyor. (İşçi ve işveren) İkisi arasında bir yol bulacağız. İşçinin alımı gücü ile işverenin gücü gözetilecek” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
asgari ucret
2023 asgari ücret 7 bin 845 TL olacak! Bakanlık’tan sızan flaş kulis
asgari_ucret_tespit_komisyonu-2-750x500
2023 Asgari ücret zammı için ilk toplantıdan ne karar çıktı? Asgari ücret ne kadar olacak?
1575365459942-asgari-ucret-disk
DİSK asgari ücret talebini ’13 bin 200 lira’ olarak açıkladı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un açıklamalarından satır başları şöyle:

“Gıdaya erişimde tüm dünya ciddi sorunlar yaşamakta. Bütün dünya enflasyon ile mücadele etmekte. Fiyat artışı tüm dünyada oldu. Küresel çapta yaşanan sorunlar enflasyonu tırmandırdı. Türkiye gıda arz güvenliğinde sağlıklı bir ülke. Tahıl koridorunun açılması MTI fiyatlarını azalttı.

“MARKETLERE VERİ TAKİBİ GELECEK”

Marketlerdeki verileri takip edeceğiz. 200 ve üzeri marketlerde fiyatlandırma konusunda takip sistemi kurulacak. Gelen verileri de kamuoyu ile paylaşacağız. Zincir marketleri daha rahata takip etmekteyiz. Tedarikçiler üzerinden zam yapmak istiyorlar.

“ADIMLARIMIZI HUKUK İÇİNDE YAPMAKTAYIZ”

Kanun mevzuat ne gerektiriyorsa uygulanmaktadır. Piyasanın bir dengesi var. Buna dikkat ediyoruz. Tüm adımları hukuk içinde atıyoruz. Kuralları eşit şekilde uyguluyoruz. Türkiye bütün zor zamanlarında bundan taviz vermedi. Bu yüzden yatırım çekiyoruz.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir