Zelenski’nin Türkiye’yi hedef alan sözleri Bahçeli’yi kızdırdı: ‘Yunanistan’a değil Türk milletine güven’

MHP lideri Devlet Bahçeli, Rus turistleri kabul ettiği için Türkiye'ye gücendiğini söyleyen Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski'ye tepki gösterdi. Türkiye'nin barış için sürecin başından beri ciddi bir çaba ortaya koyduğunu vurgulayan MHP lideri Bahçeli, "Zelenski, Yunanistan'a değil de Türk milletine güvense daha iyi olur" dedi.

featured

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bayram namazının ardından MHP’nin kurucu Genel Başkanı Alparslan Türkeş’in Beştepe’deki anıt mezarını ziyaret etti. Bahçeli, Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından Türkeş’in kabrine karanfil bıraktı, bakır ibrikle su döktü. Çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bahçeli, Türk milletinin bayramını kutlayarak, hayırlara vesile olması temennisinde bulundu.

“TERÖRÜN ÖNEMLİ ÖLÇÜDE KÖKÜ KAZINMIŞTIR”

Yurt içinde ve sınır ötesi operasyonlarda şehit olanlara Allah’tan rahmet dileyen Bahçeli, “Bayram sürecinde acılı günlerimiz de olmuştur. Özellikle kesintisiz sürdürülen terörle mücadelede şehitlerimiz olmuştur ama bunun karşılığında terörün önemli ölçüde kökü kazınmıştır. Bu süreç devam edecektir. İnşallah iki bayram arasında Türkiye barışa, huzura ve kardeşliğe kavuşur, böylelikle terör belasından kurtulmuş olur.” ifadelerini kullandı.

KILIÇDAROĞLU’NA ELEŞTİRİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Osman Kavala’nın yargılandığı mahkemeye yönelik eleştirilerinin hatırlatıldığı Bahçeli, “Kılıçdaroğlu Bey’in son dönemlerdeki konuşmaları çok köklü siyasi bir kurum olan Cumhuriyet Halk Partisi’nin genel başkanına yakışmamaktadır. Bir taraftan Türkiye’nin kurucu partisi olacağınızı iddia edeceksiniz öbür taraftan Atatürk’e büyük ölçüde ‘tek başınıza sahip çıktığınız’ iddiasını taşıyacaksınız öbür taraftan da Atatürk’ün ortaya koyduğu ve milletimizin ortak değerlerini tahrip eden her türlü konuşmayı rahatlıkla yapabileceksiniz. Eğer Nazi mahkemelerini incelemek istiyorsa Almanya’da özel dostları vardır, o dostlarından gerekli bilgileri alabilirler” dedi.

“ZELENSKİ, TÜRK MİLLETİNE GÜVENSE DAHA İYİ OLUR”

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski’nin, Türkiye’yi Rus turistlere yönelik kampanyaları nedeniyle eleştiren açıklamalarına değinen Bahçeli, şunları kaydetti: “Ukrayna-Rusya Savaşı’nda dünya ülkelerinin ortaya koymuş olduğu tavırları, duruşları dikkate aldığı zaman Zelenski’nin Türk milletine, Türk devletine, Türkiye Cumhuriyeti hükümetine çok saygılı bir üslup kullanması lazım. Batının tahrikleriyle bazı ülkelerin savaşı kalıcı kılmaya yönelik çabalarıyla konuşma yapmak doğru değildir. Bugün için Rusya-Ukrayna Savaşı’nı İstanbul Barış Projesi ile çözmeye yönelen tek ülke Türkiye’dir. Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanı 40’ın üzerinde devlet yöneticisiyle yaptığı temaslarla bunu gerçekleştirmek istemektedir. Yakında bunu başaracağına inanıyorum. Zelenski, Yunanistan’a değil de Türk milletine güvense daha iyi olur.”

MHP Genel Başkanı Bahçeli, konuşmasının ardından basın mensuplarıyla hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir